Üniversite öğrencilerinde beslenme bilgi düzeylerinin beslenme durumu ile yeme tutum ve davranışlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect on eating attitude and behaviours with nutrition status of nutrition knowledge levels in university students
  1. Tez No: 496854
  2. Yazar: AYFER BEYAZ COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, Gazi Üniversitesi'nin farklı bölümlerinde (Sağlık Bilimleri, Fen ve Sosyal Bilimler Fakültesi) öğrenim gören 19 yaş ve üzeri üniversite öğrencilerinde beslenme bilgi düzeylerinin yeme tutum ve davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Çalışma Kasım 2016 - Haziran 2017 tarihleri arasında, yaş ortalaması 21,3±2,85 yıl olan toplam 450 (51'i erkek, 399'u kadın) gönüllü öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniğinin kullanıldığı bir anket formu ile elde edilmiştir. Bireylerin genel demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve sağlık bilgileri sorgulanmış; beslenme bilgi düzeyini belirlemek amacıyla“Genel Beslenme Bilgi Anketi”(GNKQ); sağlıklı yeme takıntısını belirlemek için“ORTO-15”; yeme tutum ve davranışlarını belirlemeye yönelik“Yeme Tutum Testi”(EAT-26) ve fiziksel aktivite durumunu belirlemek için 3 soruluk“fiziksel aktivite formu”uygulanmıştır. Öğrencilerin beslenme durumlarını saptamak için geriye dönük hatırlatma yöntemi ile 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmış ve bazı antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi ve boyun çevresi ile vücut ağırlığı ve bileşimi) tekniğine uygun olarak araştırmacı tarafından yapılmıştır. Çalışma sonucunda öğrencilerin beden kütle indeksi değerleri erkek ve kadınlarda sırasıyla 24,5±4,12 kg/m2 ve 21,9±3,86 kg/m2 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to evaluate the effects of nutrition knowledge levels on eating attitudes and behaviors of university students aged 19 and over who are studying in different parts (Faculty of Health Sciences, Sciences and Social Sciences) of Gazi University. The study was conducted on a total of 450 volunteer students (51 male and 399 female) between November 2016 and June 2017 with a mean age of 21.3±2.85 years. The data was obtained from a questionnaire form which the interviewer used personally face to face interview technique. Demographic characteristics, nutritional habits and health information of participants were questioned;“General Nutrition Information Questionnaire”(GNKQ) to determine nutritional information level;“Eating Attitude Test”(EAT-26) to determine eating attitudes and behaviors;“ORTO-15”to identify healthy eating obsession and“physical activity form”were applied to determine physical activity status. In order to determine the nutritional status of the students, a 24-hour recall intake record was taken and some anthropometric measurements were made by the researcher procedurally (waist, hip and neck circumference, height, body weight and composition). According to the study, BMI values of the students were found to be 24,5±4,12 kg/m² and 21,9±3,86 kg/m² in males and females respectively.