Biberiye bitkisi (Rosmarinus officinalis L.) bakteriyel endofitlerinin izolasyonu, karakterizasyonu ve bazı insan patojenlerine karşı etkileri
Isolation, characterization, and effects of bacterial endophytes of rosemary (Rosmarinus officinalis L.) against some human pathogens
- Tez No: 924323
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Biberiye bitkisinin köklerinden izole edilen endofitik bakteriler, antimikrobiyal ajanların üretimi açısından dikkat çeken, incelenmeye değer bir biyolojik kaynak olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Rosmarinus officinalis köklerinden toplamda 27 bakteri suşu izole edilmiş ve biyolojik aktivitelerine dayanarak dokuz suş (S6, S2, D6, D8, D10, D12, D14, S8, D2) seçilmiştir. Sonuçlar, suşlar arasında belirgin farklılıklar olduğunu göstermiştir. S6 suşu, Candida albicans, Klebsiella pneumoniae ve Pseudomonas aeruginosa üzerinde en yüksek antimikrobiyal aktiviteyi sergileyerek en etkili suş olarak öne çıkmıştır. Buna karşılık, D2 ve D12 suşları sınırlı bir aktivite göstermiş, bu da daha düşük biyolojik olarak aktif bileşik üretimini veya daha az etkili inhibitör mekanizmaları işaret etmiştir. Bu çalışma, biberiye bitkisinden izole edilen endofitik bakterilerin, yeni antibiyotikler veya antifungal ajanlar geliştirmek için zengin bir biyolojik olarak aktif bileşik kaynağı olduğunu göstermektedir. Araştırma, bu bileşiklerin kimyasal yapılarının belirlenmesi, ilişkili genlerin ve mekanizmaların analiz edilmesi ve üretimi artırmak için kültür koşullarının optimize edilmesi yönünde daha fazla çalışma yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Endophytic bacteria isolated from the roots of the rosemary plant (Rosmarinus officinalis) represent a promising biological resource for the production of antimicrobial agents, making them a significant focus of scientific investigation. In this study, a total of 27 bacterial strains were isolated from the roots of rosemary plant, and nine strains (S6, S2, D6, D8, D10, D12, D14, S8, and D2) were selected based on their notable biological activities. The results revealed considerable variation in antimicrobial efficacy among the strains. The S6 strain demonstrated the highest antimicrobial activity, showing strong inhibition zones against Candida albicans, Klebsiella pneumoniae, and Pseudomonas aeruginosa, making it the most effective strain. In contrast, the D2 and D12 strains exhibited limited activity, suggesting lower production of biologically active compounds or less effective inhibitory mechanisms. This study underscores the potential of endophytic bacteria isolated from rosemary roots as a rich source of bioactive compounds for the development of new antibiotics or antifungal agents. The research recommends further studies to identify the chemical structures of these compounds, analyze the associated genes and mechanisms, and optimize culture conditions to enhance their production.