12-16 yaş erkek badmintoncularda kuvvet antrenmanlarının aerobik güce etkisi
The effect of strength training on the aerobik power of 12-16 group badmintoners
- Tez No: 49689
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜDAVERDİ ERER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
41 6. ÖZET Bu çalışma, değişik kuvvet antrenman metotlarının 12-16 yaş grubu erkek badmintonculann aerobik güçlerine olan etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın başlangıcında tüm sporcuların sağlık kontrolleri yapıldı. Daha sonra araştırmaya katılacak olan 54 kişilik grubunun boy ve kiloları tespit edilip, bu 54 kişilik sporcudan rastgele 18'er kişilik üç grup oluşturuldu. Her üç grubun aerobik güçleri Cooper Testi uygulanarak belirlendi. Cooper Testinden bir hafta sonra her bir grup, sekiz hafta boyunca, haftada üç gün ikişer saat, kuvvette devamlılığa yönelik farklı kuvvet antrenmanlarına tabi tutuldular. Birinci gruba, piramidal antrenman metodu, ikinci gruba ekstensiv interval antrenman metodu, üçüncü gruba ise tekrar antrenman metodu ağırlık kaldırma yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Sekiz haftanın sonunda her grubun aerobik güçleri Cooper Testi ile tespit edilip, ilk değerleri üe karşılaştırılmış, bulgular her grup için tablolar halinde değerlendirilip tartışılmıştır. Birinci grup sporculara uygulanan piramidal antrenman metodu sonrasında, sporcuların Cooper Testi ortalamaları 51.12 metrelik bir artışla 2303.88 metreden 2355 metreye çıktığı anlaşılmıştır. Ancak bu grubu oluşturan sporcuların aerobik güçlerinde meydana gelen değişiklik istatistiki açıdan anlamlı bulunmamıştır (P>0.05). Bu sonuç, kuvvette devamlılığa yönelik piramidal antrenman metodunun, badminton sporu ile uğraşan sporcuların aerobik güçlerinde bir artışa neden olmadığım ifade edebilir. İkinci grup sporculara uygulanan ekstensiv interval antrenman metodu sonrasında, sporcuların Cooper Testi ortalamaları 135.55 metrelik bir artışla 2295 metreden 2430.55 metreye çıktığı anlaşılmıştır. Bu grubu oluşturan sporcuların aerobik güçlerindeki artış istatistiki açıdan anlamlı bulunmuştur (PO.001). Bu sonuçla, kuvvette devamlılığa yönelik ekstensiv interval antrenman metodunun, badminton sporu ile uğraşan sporcuların aerobik güçlerinde önemli bir artışa neden olduğu söylenebilir. Üçüncü grup sporculara uygulanan tekrar antrenman metodu sonrasında, sporcuların Cooper Testi ortalamaları 61.11 metrelik bir artışla 2356.11 metreden 2417.22 metreye çıktığı anlaşılmıştır. Bu grubu oluşturan sporcuların aerobik güç artışları istatistiki açıdan42 anlamlı bulunmuştur (PO.01). Bu sonuçla da, kuvvette devamlılığa yönelik tekrar antrenman metodunun, badminton sporu ile uğraşan sporcuların aerobik güçlerinde bir artışa neden olduğu kabul edilebilir. Bu değerlendirmelerden sonra, araştırmada ele alınan kuvvet antrenman metotlarından ekstensiv interval antrenman metodu ile tekrar antrenman metodunun, badmintonculann aerobik güçlerini artırmada önemli ve geçerli bir kuvvet antrenman metodu olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
43 7. SUMMARY This study was carried out in order to investigate the effect of aerobic power of male badmintoners between 12 and 16 years of age. At the begining of the study, the healt all of the sportsmen were checked up. Later experrimental group which consisted of 54 sportsmen was set up and their body weights and hights were recorded. Three groups were set up, out of these 54 sportsmen in each group 18 sportsmen were chosen at random and their aerobic power was identified by Cooper Test. A week after the Cooper Test, each group was subjected to continious strenght and different strenght exercises during eight weeks, two hours and three days each week. The first group was subjected to piramidal training method, second group to extensive interval training method and the third group to repititive training method. After eight weeks the aerobic power of each group was tested by Cooper Test again and a comparison was made with the first test results. The findings for each group were tabulated, evaluated and discussed. It is understood that during the piramidal training method of the first group Cooper Test results have reached from 2303.88 m to 2355 m with a mean 51.12 meter increase. But the changes that occured in aerobic power of these sportsmen have been meaningless for statistical analysis (P>0.05). This result indicates that piramidal training method in was subjected to strenght continiuation has caused to an important increase of aerobic strenght of the sportsmen who deals with badminton sports. It has been understood that mean Cooper Test after the extensive interval training method of the second group sportsmen have reached from 2295 m to 2430.55 m with an increase of 135.55 meter.