Gölge Badmintonu antrenmanlarının 8-10 yaş grubu badmintoncuların performansları üzerine etkisinin araştırılması
A research on the of shadow badminton trainings on the performance of 8-10 age group of badminton players
- Tez No: 426990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8-10 yaş grubu çocuklarda 12 haftalık gölge badmintonu antrenmanlarının bazı fiziksel performans parametreleri üzerine etkilerinin araştırmaktır. Ayrıca gölge badmintonu ile klasik badminton antrenman uygulamalarının karşılaştırılması yapılarak, badminton sporuna yeni başlayan bireylerde gölge badmintonu antrenmanlarının uygulama sıklığı ve süresinin belirlenmesine katkıda bulunmaktır. Araştırma grubunu oluşturan denekler, gölge badmintonu antrenman grubu (GB, n=35 17 erkek-18 kız), klasik badminton antrenman grubu (KB, n=34 19 erkek-15 kız) ve çalışma süresince herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmayan kontrol grubu (KG, n=32 15 erkek-17 kız) şeklinde 3 gruba bölünmüş ve toplam 101 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. GB ve KB gruplarına hazırlık ve temel antrenmanlar dönemi şeklinde toplam 16 hafta ve haftada 4 gün süre ile antrenman yaptırılmıştır. 4 haftalık hazırlık çalışmalarından sonra tüm grupların (GB-KB-KG) ön testleri gerçekleştirilmiştir. Ön testlerden sonra KB antrenman grubu deneklerine 12 hafta süre ile haftada 4 gün klasik badminton antrenman programı, GB antrenman grubu deneklerine de 12 hafta ve haftada 4 günlük antrenman sürecinde, haftada 2 gün klasik badminton antrenmanı 2 gün de gölge badminton antrenmanları uygulanmıştır. Temel antrenman döneminde 8 hafta sonunda ara testler ve 12 hafta sonunda ise son testler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, her iki antrenman grubunu (GB-KB) oluşturan deneklerin, fiziksel performans parametrelerinde gelişme olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte GB grubunu oluşturan deneklerin KB grubuna göre denge, 20 m sürat, dikey sıçrama, anaerobik güç, sırt kuvveti, illinois çeviklik, yanlara çeviklik (saha testi), 4 köşe çeviklik (saha testi), 30 sn mekik çekme, 20 m mekik koşu testi ve maksimum oksijen tüketim kapasitesi parametrelerinde istatistiki olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sonuç olarak, çalışmada uygulanan gölge badmintonu antrenmanlarının 8-10 yaş grubu bireylerin fiziksel performans parametreleri üzerine olumlu yönde etkileri olabileceği, uygulama sıklığı ve süresinin yeterli kabul edilebileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler :Gölge Badmintonu, antrenman, performans
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the impacts of 12-week shadow badminton trainings on some physical performance parameters of 8-10 age group of children. In addition to this, the aim is to contribute to the determination of the application frequency and duration of badminton trainings in the beginners of badminton sport by comparing training practices of shadow badminton and classical badminton. Subjects of the research group have been divided into 3 groups as shadow badminton training group (GB, n= 35, 17 boys and 18 girls), classical badminton training group (KB, n= 34, 19 boys and 15 girls) and control group (KG, n= 32, 15 boys and 17 girls), who has not been involved in any physical activity during the study and it has been carried out on 101 subjects. GB and KB groups were trained 4 days a week for 16 weeks and as preparation and basic trainings period. After 4 weeks of preparation works, preliminary tests of all groups (GB-KB-KG) were carried out. After the preliminary tests, subjects of KB training group were applied classical badminton training program 4 days a week for 12 weeks, subjects of GB training group were applied 2 days classical badminton training and 2 days shadow badminton trainings in a week as during 12 weeks and 4-day training in a week. After 8 weeks, mid-term tests and after 12 weeks final tests were applied during basic training period. As a result of the study, it was determined an improvement in physical performance parameters of subjects of both training group (GB-KB). However, statistically significant differences were found in the parameters of the subjects of GB group in terms of balance, 20 m speed, vertical jump, anaerobic power, back strength, illinois agility, agility against sides (field test), 4-corner agility (field test), 30 sec. doing pull-up, 20 m shuttle run test and maximum oxygen consumption capacity. As a result, it has been concluded that shadow badminton trainings have positive effects on physical performance parameters of 8-10 age group of people. Key Words :Shadow badminton, training, performance