Eozinofil/lenfosit oranı, eozinofil-bazofil/lenfosit oranı ve eozinofil-bazofil-platelet/lenfosit oranlarının farklı fenotipteki astım hastalarında astım kontrolü ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of eosinophil-to-lymphocyte ratio, eosinophil-basophil-to-lymphocyte ratio, and eosinophil-basophil-platelet-to-lymphocyte ratio on asthma control and quality of life in patients with different asthma phenotypes
  1. Tez No: 1013391
  2. Yazar: EZGİ ÖZBAY ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Astım, kronik havayolu inflamasyonu ile ilişkili heterojen bir hastalıktır. Son yıllarda hematolojik parametreler ve bu parametrelerden türetilen oranların (ELR, NLR, ENR, PLR) astım kontrolü ile ilişkisi araştırılmaktadır. Bu çalışmada, bu oranlara ek olarak eozinofil-bazofil/lenfosit oranı (EBLR) ve eozinofil-bazofil-platelet/lenfosit oranının (EBPLR) astım kontrolü, yaşam kalitesi ve psikolojik durum ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya Haziran 2025 – Mart 2026 tarihleri arasında polikliniğe başvuran 87 astım hastası dahil edilmiştir. Hastaların klinik ve laboratuvar verileri değerlendirilmiş; ELR, NLR, ENR, PLR, EBLR ve EBPLR oranları hesaplanmıştır. Astım kontrolü AKT, yaşam kalitesi AQLQ ve psikolojik durum HADS ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %73,3'ünde kontrolsüz astım saptanmış olup, kontrollü grupta AQLQ skorları anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Hematolojik parametreler açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamış, ancak kontrolsüz grupta WBC ve nötrofil değerlerinde artış eğilimi gözlenmiştir. Total IgE ≥100 IU/L olan hastalarda eozinofil, ELR ve ENR anlamlı yüksek bulunmuş, IgE düzeyi eozinofil sayısı, yüzdesi ve ilgili oranlarla pozitif korelasyon göstermiştir. FEV1 (%) ile EBLR arasında negatif korelasyon saptanmıştır. HADS değerlendirmesinde hastaların %50'sinde anksiyete, %39'unda depresyon saptanmış; anksiyete AKT ile negatif korele bulunmuştur. Depresyon grubunda eozinofil ve ELR daha düşük, lenfosit yüzdesi daha yüksek; anksiyete grubunda ise trombosit sayısı daha yüksek bulunmuştur. Yaşam kalitesi skorları ile psikolojik durum arasında güçlü ilişki saptanmış, psikolojik sorun varlığında AQLQ skorlarının anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür. IgE ve hematolojik parametreler ile yaşam kalitesi arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Bu çalışmada hematolojik inflamatuar parametrelerin astımın inflamatuar fenotipini yansıtmakla birlikte, hastalık kontrolü, yaşam kalitesi ve psikolojik durum ile ilişkilerinin sınırlı olduğu gösterilmiştir. Buna karşın psikolojik faktörlerin astım kontrolü ve yaşam kalitesi üzerinde belirgin etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Asthma is a heterogeneous disease associated with chronic airway inflammation. In recent years, hematological parameters and ratios derived from these parameters (ELR, NLR, ENR, PLR) have been investigated in relation to asthma control. In this study, in addition to these ratios, the relationships of eosinophil-basophil/lymphocyte ratio (EBLR) and eosinophil-basophil-platelet/lymphocyte ratio (EBPLR) with asthma control, quality of life, and psychological status were evaluated. Materials and Methods: This cross-sectional study included 87 asthma patients who presented to the outpatient clinic between June 2025 and March 2026. Clinical and laboratory data of the patients were evaluated; ELR, NLR, ENR, PLR, EBLR, and EBPLR ratios were calculated. Asthma control was assessed using the Asthma Control Test (ACT), quality of life using the Asthma Quality of Life Questionnaire (AQLQ), and psychological status using the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). Results: Uncontrolled asthma was observed in 73.3% of the patients, and AQLQ scores were significantly higher in the controlled group (p<0.05). No significant differences were found between groups in terms of hematological parameters; however, WBC and neutrophil counts tended to be higher in the uncontrolled group. In patients with total IgE ≥100, eosinophil count, ELR, and ENR were significantly higher, and IgE levels showed positive correlations with eosinophil count, percentage, and related ratios. A negative correlation was found between FEV1 (%) and EBLR. According to HADS, anxiety was present in 50% and depression in 39% of the patients. Anxiety scores were negatively correlated with ACT scores. In the depression group, eosinophil count and ELR were lower, while lymphocyte percentage was higher; in the anxiety group, platelet counts were higher. A strong relationship was found between quality of life and psychological status, and AQLQ scores were significantly lower in patients with psychological problems. No significant relationship was found between IgE, hematological parameters, and quality of life. Conclusion: Hematological inflammatory parameters reflect the inflammatory phenotype of asthma; however, their associations with disease control, quality of life, and psychological status are limited. In contrast, psychological factors have a significant impact on asthma control and quality of life.