S.B.Ü. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Mart 2020–Ekim 2021 tarihleri arasında COVID-19 enfeksiyonu pozitif(+) olup doğum yapmış gebelerde perinatal sonuçların retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 727895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmanın amacı; : SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Mart 2020-Ekim 2021 yılları arasında COVİD-19 enfeksiyonu pozitif (+) olup doğum yapmış gebelerde perinatal sonuçların retrospektif değerlendirilmesi ve COVİD-19 pozitif(+) olan gebeliklerde gebelik yönetimine olumlu katkı sağlanmasıdır. Gereç ve Yöntem:Retrospektif yapılan çalışmamızda Mart 2020-Ekim 2021 tarihleri arasında SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde COVİD-19 enfeksiyonu pozitif (+) olup doğum yapan 154 gebe elektronik veri kayıtları ve doğumhane hasta kayıt defterlerinden, hastane arşivinden edinilen yatan hasta dosyalarından tarandı. COVİD-19 enfeksiyonu negatif olan hastalar gruba dahil edilmedi. COVİD-19 pozitif olup 20. haftadan önce abort yapan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Vakaların anne yaşı, anne yatıştaki VKI, yatıştaki gebelik haftası, anne labaratuar (CRP/ hemogram/ fibrinojen/prokalsitonin/ troponin/ ALT/AST/ferritin) değerleri, annenin yatıştaki semptomları, anne PCR sonucu, doğum endikasyonu, preeklampsi, intrauterin gelişme geriliği, fetal distres, erken membran rüptürü, koryoamniyonit, erken doğum tehditi, doğum haftası ve şekli, annede yoğun bakım ihtiyacı, annede toraks BT' de tutulumu, annenin hastanede kalış süresi, annenin medikal tedavisi, bebekte doğum kilosu, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, COVİD-19 nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatış, yenidoğanda anamoli varlığı, yenidoğanda COVİD-19 varlığı, yenidoğan ölümü ile ilgili verilere elektronik kayıt sistemi, hastane arşivinden edinilen yatan hasta dosyalarından ve doğumhane hasta kayıt defterinden ulaşıldı. Çalışmanın sonucunda elde etttiğimiz verilerle, kliniğimizde COVİD-19 enfeksiyonu pozitif gebe yönetimi ile ilgili bir analiz ortaya çıkartıldı. Bulgular: Mart 2020-Ekim 2021 tarihleri arasında S.B.Ü. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran, 24-41 hafta arası gebeliği olan hastanemizde doğum yapmış koronavirüs enfeksiyonu pozitif olan 154 kadın dahil edilmiştir. Hastaların yaşı 16-44 aralığındaydı. Hastaların VKI 25-37 kg/m² aralığındaydı. Hastanede yatış süresi 2-51 gün arasında idi. Hastaların başvuru anındaki şikayetlerini değerlendirdiğimizde %29,2 aktif şikâyet yoktu. Şikâyeti olan hastalarda dispne (%29,9), miyalji (%27,3), öksürük (%29,2) en sık görülen semptomlardı.154 gebenin %20,1'de yoğun bakım ihtiyacı varken, %2,59 maternal ölüm gerçekleşmiştir. Gebelik komplikasyonlarından fetal distres (%10,4) en çok görülen sonuç olmuştur. Yatış anındaki gebelik haftası ortalama değeri 35,81 hf iken; doğum haftası ortalama 37 hf olarak bulundu. Gebelerimizin %96,1 sezeryan ile, %3,9 normal spontan yolla doğum yapmıştır. Doğum kilosu ortalama 2980 gr olarak hesaplandı. Neonatal 1. Dakika APGAR skoru ortalama 8, 5. Dakika APGAR skoru ortalama 9 olarak saptandı. Çalışmamızda elde ettiğimiz verilere göre 154 yenidoğanın tamamında yoğun bakım ihtiyacı olmuştur. Yenidoğan bebeklerden sadece 2 tanesi ex olmuştur. Sonuç:Sonuçlarımıza göre COVİD-19 gebeler üzerinde olumsuz etkisi olan bir enfeksiyondur. Maternal ve yenidoğan yoğun bakım ihtiyaçlarını arttırmaktadır. Ancak günümüzde daha net verilerin olması için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
8.ABSTRACT Objective:The purpose of this research; Retrospective evaluation of perinatal outcomes of pregnant women with positive (+) COVID-19 infection and giving birth between March 2020 and October 2021 at SBU Kocaeli Derince and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic and positive evaluation of pregnancy management in COVID-19 positive (+) pregnancies. is to contribute. Materials and Methods: In our retrospective study, 154 pregnant women with positive (+) COVID-19 infection who gave birth at SBU Kocaeli Derince Training and Research Hospital between March 2020 and October 2021 were scanned from electronic data records, delivery room patient records, and inpatient files obtained from the hospital archive. Patients with negative COVID-19 infection were not included in the group. Patients who were positive for COVID-19 and had abortion before the 20th week were not included in the study. Maternal age, maternal hospitalization BMI, gestational week at admission, maternal laboratory (CRP/hemogram/fibrinogen/procalcitonin/troponin/ALT/AST/ferritin) values, maternal symptoms at admission, maternal PCR result, birth indication, preeclampsia, intrauterine growth retardation, fetal distress, premature rupture of membranes, chorioamnionitis, threat of preterm birth, week and type of birth, need for intensive care in the mother, involvement in maternal thorax CT, duration of hospital stay of the mother, medical treatment of the mother, birth weight in the baby, 1st and 5th minutes APGAR Data on scores, hospitalization in the neonatal intensive care unit due to COVID-19, presence of neonatal anemia, presence of COVID-19 in the newborn, neonatal death data were obtained from the electronic registry system, inpatient files obtained from the hospital archive, and delivery room patient registry. With the data we obtained as a result of the study, an analysis related to the management of pregnant women with positive COVID-19 infection in our clinic was revealed. Results: Between March 2020-October 2021, S.B.Ü. 154 women with positive coronavirus infection who applied to Kocaeli Derince Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, and gave birth in our hospital with a 24-41 week pregnancy were included. The age of the patients was between 16-44. The BMI of the patients was in the range of 25-37 kg/m². The hospital stay was between 2-51 days. When we evaluated the complaints of the patients at the time of admission, 29.2% did not have active complaints. Dyspnea (29.9%), myalgia (27.3%) and cough (29.2%) were the most common symptoms in patients with complaints. While 20.1% of 154 pregnant women needed intensive care, 2.59% maternal death occurred. Fetal distress (10.4%) was the most common outcome among pregnancy complications. While the average value of the gestational week at the time of hospitalization was 35.81 weeks; The mean week of delivery was found to be 37 weeks. 96.1% of our pregnant women gave birth by cesarean section and 3.9% by normal spontaneous delivery. Average birth weight was calculated as 2980 g. The mean neonatal 1st minute APGAR score was 8, and the 5th minute APGAR score was 9 on average. According to the data we obtained in our study, all 154 newborns needed intensive care. Only 2 of the newborn babies died. Conclusions: According to our results, COVID-19 is an infection that has a negative effect on pregnant women. It increases the needs of maternal and neonatal intensive care. However, more studies are needed to have clearer data today.