Arkus aorta cerrahisi yapılan hastaların erken ve orta dönem sonuçlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of early and midterm results of arcus aorta surgery
- Tez No: 497045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÖKSEDEF
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
AMAÇ: Kliniğimizde arkus aorta patolojileri nedeniyle opere edilen hastaların erken ve orta dönem sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. HASTALAR/YÖNTEM: Kliniğimizde Şubat 2007 - Ekim 2016 tarihleri arasında arkus aorta cerrahisi yapılan 211 hasta çalışmaya alınmış, veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Preoperatif, intraoperatif, postoperatif veriler araştırılmış, mortalite ve morbidite sonuçları değerlendirilmiş ve istatiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan hastaların 73'ü kadın (%34.6), 138'i (%65.4) erkektir. Ortalama yaş 58.2 13.4'tür. 64 hasta acil (%30.3), 147 hasta (%69.7) elektif şartlarda opere edilmiştir. 54 hasta (%25.6) akut diseksiyon, 182 hasta (%86.3) aort anevrizması nedeniyle opere edilmiştir. Hastaların 179'una (%84.8) hemiarkus replasmanı, 32'sine (%15.2) total arkus replasmanı yapılmıştır. Ortalama kardiyopulmoner bypass süresi 190.8 61.1, aortik kross klemp süresi 115.7 48.8, sirkulatuar arrest süresi 17.5 9.5, serebral perfüzyon süresi 7.2 15.7 dakika saptanmıştır. BULGULAR: Postoperatif ilk 30 gün mortalitesi %11.8, hastanede yatış süresince mortalite %13.3 bulunmuştur. Postoperatif 2 hastada (%0.9) geçici inme, 5 hastada kalıcı inme (%2.4)görülmüştür. Hemiarkus replasmanı yapılan hastalarda 1. ay sağ kalım %98.3 iken total arkus replasmanı yapılan hastalarda 1.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate retrospectively the early and midterm results of patients who were operated for arcus aorta pathologies. Methods: Between February 2007 and October 2016, 211 patients who underwent arcus aorta surgery were included in the study and the data were analyzed retrospectively. Preoperative, intraoperative and postoperative data were investigated; mortality and morbidity results were evaluated and analyzed statistically. Of the patients participating in the study, 73 (34.6%) were female and 138 (65.4%) were male. The mean age was 58.2 13.4 years. 64 patients (30.3%) were urgent and 147 patients (69.7%) were operated under elective conditions. 54 patients (25.6%) were treated with acute dissection, and 182 patients (86.3%) with aortic aneurysm. Hemiarcus replacement was performed in 179 patients (84.8%) and total arcus replacement was performed in 32 patients (15.2%). Results: The mortality rate was 11.8% for the first 30 days postoperatively and 13.3% for the hospitalization period. We observed temporary neurological dysfunction in 2 patients (0.9%) and permanent neurological dysfunction in 5 patients (2.4%) postoperatively.