Çıkan ve arkus aort cerrahisinde antegrad selektif serebral perfüzyon (ASSP) uygulanan hastaların orta derece hipotermide medulla spinalis perfüzyonunun değerlendirilmesi
The evaluation of medulla spinalis perfusion at moderate hypothermia with patients who undergo antegrade selective cerebral perfusion (ASSP) in ascending and arcus aortic surgery
- Tez No: 667309
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Günümüzde çıkan ve arkus aort cerrahisinde Antegrad Selektif Serebral Perfüzyon (ASSP) rutin olarak kullanılan bir teknik olup bu yöntem sırasında spinal kord ve visseral organlarda iskemi söz konusudur. Bu durumdan spinal kordun etkilenmesi nörolojik komplikasyonlara yol açabilmektedir. Çalışmada bu komplikasyonların erken dönemde saptanmasını sağlayabilecek yöntemlerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, hastanemizde arkus aort cerrahisi uygulanan ardışık 30 hasta prospektif olarak dahil edilmiştir. Operasyon sırasında spinal kord perfüzyonunu ve hasarını saptamak amacıyla torakal bölgeden çeşitli zamanlarda alınan NIRS verileri, kan örneklerindeki S100β, laktat değerleri ve spinal kord hasarı açısından postoperatif olarak yapılan nörolojik muayene sonuçları incelenmiştir. Bulgular: Operasyonların %73.29'u hemi-ark, %23.31'i total ark replasmanı olarak gerçekleştirilmiş ve hastane içi mortalite %6.66 (iki hasta) olarak saptanmıştır. Bir hastada spinal kord hasarı sonucu paraparezi gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Antegrade Selective Cerebral Perfusion (ASCP) is a routinely used technique in ascending and aortic arch surgery. During ASCP, spinal cord and visceral organs are exposed to ischemia. Affected spinal cord from this condition can lead to neurological complications. The aim of this study is to evaluate the methods that can provide early detection of these complications. Patients and Methods: Thirty consecutive patients who underwent aortic arch surgery in our hospital were prospectively enrolled in the study. In order to detect spinal cord perfusion and injury during the operation, NIRS data obtained from thoracic region of the spine at various times, S100β, lactate values in blood samples and postoperative neurological examination findings were evaluated in terms of spinal cord injury. Results: A total of 30 patients underwent elective hemi arch (%73.29) or total arch (%23.31) replacement and in-hospital mortality was determined as 6.66% (two patients). Paraparesis developed in one patient as a result of spinal cord injury.