Pregabalinin kanser olmayan kronik ağrı tedavisindeki etkinliği ve yan etkileri
The efficacy and side effects of pregabalin in the treatment of non-cancer chronic pain
- Tez No: 497054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FERİT PEKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ağrı sorununda tanı'dan çok, ağrı oluşumunda etkili olmuş mekanizmaların önemsenmesi gerektiği düşünülmektedir. Pregabalin'in santral sensitizasyon ile ilişkilendirilen ağrı patolojilerindeki etkinliği irdelenmektedir. Çalışmamız ocak 2010-mart 2015 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Ağrı Bilim Dalı'na ağrı yakınması ile başvurmuş, pregabalin uygulanmış ve ağrı fizyopatolojileri kanserle ilişkilendirilmemiş hasta dosyalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda olguların; anamnezleri, tanıları, pregabalin tedavileri, kullanılmış diğer ilaçlar, girişimsel tedaviler değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 418 hasta, pregabalin dozlarına göre 3 grupta değerlendirildi; Grup I: 0-150 mg/gün, Grıu II: 150-300 mg/gün, Grup III: 300 mg/gün ve üzeri. Tüm olgularımızı dikkate aldığımızda yaş ortalamasının 54,59 ± 15,10 olduğu görülmektedir. Kronik ağrılı hastaların %64,35'i kadınlar teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Pregabalin is expected to improve the quality of life by reducing sensitivity and therefore relieve pain. Its efficacy in pain pathologies associated with central sensitization is being examined. In this study within a retrospective design, pregabalin were evaluated through the 'Patient files' on chronic pain patients of non-cancer origine, followed by the Algology division of the Department of Anesthesiology, between January 2010 and March 2015 at the İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty. In retrospective file scanning; patients anamnesis, diagnoses, pregabalin treatments, other medications used to improve pain control, interventional therapies were evaluated. 418 patients were evaluated in 3 groups according to the pregabalin doses; Group I: 0-150 mg / day, Group II: 150-300 mg / day, Group III: 300 mg / day and over The average age was 54.59 ± 15.10. Gender distribution shows that 64,35% of chronic pain patients are female. There was a significant decrease in pain severity after treatment in all groups. The most frequent side effects were dizziness, stunning, sleepiness and dryness of the mouth In Group I and Group II, stunning and dizziness were significantly more than Group III. Drug discontinuation due to ineffectiveness in 109 (26%) and side effects in 41 (9.8%) patients in all groups. Drug discontinuation due to adverse events and ineffectiveness was significantly less in Group III than in the other groups. As a result, with the combination of drugs and cognitive support, pregabalin was seen to reduce pain by at least %50 or over, that we consider clinically effective.