Günübirlik jinekolojik girişimlerde propofol, etomidat ve tiyopental'in hemodinami, derlenme ve postoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 1021563
- Danışmanlar: DR. ŞULE VATANSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, elektif şartlarda, kısa süreli vajinal jinekolojik operasyon uygulanan erişkin hastalara analjezik olarak fentanilin kullanıldığı propofol, etomidat, ve tiyopental ile indüksiyon anestezisinin; peroperatuar ve erken postoperatuar hemodinami, anestezi derinliği, derlenme süresi ve postoperatuar kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır Günübirlik kisa süreli vajinal yolla (transvajinal) jinekolojik girişim uygulanacak hastalardan ASA I-II risk grubunda, 25 - 75 ya arasmda, 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Premedikasyon uygulanmayan hastalar rastlantisal 3 gruba aynlo (n:40). Tüm hastalara ameliyattan önce egitim diizeyleri soruldu, yapılacak i şem anlatildı ve mini mental test (MMT) uygulandı. Puanlan kaydedildi. indüksiyondan önce EKG, noninvazif arteriyel kan basmcı, periferik oksijen satiirasyonu (Sp02) monitörizasyonu yapıldı. Hastalara sol el dorsal yüzünden 22 G kanül ile intravenoz damar yolu açıldı, %0,9 NaCl 5 ml /kg/h hızla verilmeye başlandı. indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası l.ve 5. dakikalarda ve girişim tamamlandığında sistolik kan basmı (SKB), diastolik kan basmı (DKB), kalp tepe atımı (KTA) ve periferik oksijen saturasyonu (Sp02) degerleri, girişimin süresi, postoperatif derlenmeye alış süresi, derlenme süresi kaydedildi. Operasyon süresince indüksiyondan hemen sonra (O.dk), 3.dk, 5.dk, I 0. dk'larda Ramsey Sedasyon Skoru değerlendirildi. Aynca hastalar indüksiyon anında ve sonrasmda aritmi, enjeksiyon yerinde ağrı, istemsiz kas hareketleri, öksürük, hıçkırık, allerjik bulgular ve bronkospazm yönünden takip edildi. Anestezi indiiksiyonu l.grupta (Grup P) 2 mg/kg propofol, 2. grupta (Grup E) 0,3 mg /kg etomidat, 3.grupta (Grup T) 5 mg/kg tiyopental sodyum ile 30 sn süre içinde intravenoz yapıldı. Analjezi amacıyla tüm gruplara 1 µg/kg fentanil eklendi. Operasyon sonrası Aldrete skoru 5 ve iizeri olan hastalar derlenme odasma almdı. Aldrete Skoru 9 ve üzeri olan hastalar derlenme sürelerini tamamlayarak servislerine nakledildiler. Postoperatif 30. dakika ve 2. saatte MMT uygulandı. Puanlan kaydedildi. Propofol ve tiyopental uygulanan birer hastanm cerrahi komplikasyona bagh olarak taburculuk süreleri uzadı. Bu nedenle çalışma dışı birakildılar. Hemodinarnik verilerdeki degişimlerde SKB ve DKB'de propofol grubunda daha fazla düşme egiliminde oldugu, KTA 'daki değişikliklerin her üç grubun benzer oldugu bulundu (p>0.05). Sp02 'de her üç grupta 1. ve 5. dk'larda düşme gozlendi, Bu düşüş basit hava yolu manevralan ve gereğinde maske ventilasyonu ile giderilmeye çalışıldı. Postop donemde ise indüksiyon öncesi değerlere yükseldigi görüldü. Gruplar arasmda anlamlı fark saptanmadı (p>0.05) Her üç grupta operasyon süresince ek ilaç ihtiyacı olmadan yeterli anestezi derinligi saglandı. Postoperatif 30. dk ve 2. saatte yapılan MMT her üç gruptada anlamh düşük bulundu (p<0.05). Derlenmeye almma ve derlenme siireleri etomidat grubunda istatistiksel olarak anlamlı uzun bulundu. Her üç grupta da aritmi, alerjik bulgu ve bronkospazm ile karşılaşılmadi. Grup E' de 8 hastada (%20) myoklonus, Grup T' de I 0 hastada (%25) öksürük veya hıçkırık görüldü. Enjeksiyon ağrısı ise hem Grup P'de 14 hastada (%35) hem de Grup E'de 5 hastada (%12.5) istenmeyen durum olarak ortaya çıktı(Tablol1). Kısa siireli transvajinal girişimlerde uygulanan indiiksiyon anestezisinde hemodinarnik açıdan stabil olmayan hastalarda propofol yerine etomidat ve pentotalin altematif olabilecegini düşünmekteyiz. Etomidat kullan1mmda derlenme süresinin daha uzun oldugunu fakat her üç ajamnda günübirlik anestezide taburcu kriterlerine uysada 2. saatin sonunda baktigumz MMT skorlannm düşük oldugunu daha kısa bir opioid ajan kullamnuyla bu süirenin kısalabilecegini söyleyebiliriz. indüksiyonda pentotal kullamnu sonucunda ortaya çıkan oksürük ve hıçkırık nedeniyle cerrahi konfor azalsada, etomidat kullamnu sonucu ortaya çıkan myoklonus sebebiyle konvulsiyon öyküsü olan hastalarda tercih edilebileceğini düşünmekteyiz. istenmeyen etkilerden olan enjeksiyon ağrısının daha aza indirilmesi için opioid ajanın indüksiyondan daha önce ve daha yiiksek dozda kullanabiliriz. Günübirlik vajinal yolla jinekolojik küretaj girişimlerinde fentanil ile kombine edilen propofol, etomidat, pentotal yeterli anestezi derinliği sağladığı, indüksiyon ve derlenme hızlı olsa da, postoperatif bilişsel fonksiyonlan etkiledi. Bu nedenle hızlı derlenme ve kognitif fonksiyonlann daha erken geri dönmesinin istendiği durumlarda analjezik ihtiyacının daha kısa etkili opioid ya da non opioid analjezik ajanlarla karşılanmasmm denenmesi gerektigini düşünnmekteyiz. İleride yapılacak çalışmaların bu konuya ışık tutabilecegi kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In our study, it was targeted to compare the effects of induction anesthesia with propofol, ethomidat and thiopental in which fentanyl was used as an analgesic on adult patiens who had had a short-term vaginal gynaecologic operation in elective conditions, on peroperative and early postoperative hemodynamie, anesthesia depth, compilation time and postoperative cognitive functions. Of the patients to be applied one-day, short-time transvaginal gynaegologic intervention, 120 patients were included in the study, which were in ASA I-II risk group, between the ages of 25 - 75. Patients who had not received premedication application were divided into 3 coincidental groups (n:40). All the patiens were asked their education levels, given information on the operation to be applied and were applied the mini mental test (MMT). Their scores were recorded. Prior to the induction, noninvasive arterial blood pressure, peripheric oxigene saturation (Sp02) monitorization was carried out. Intravenous vascular access was provided by use of 22 G cannula on left hand dorsal surface of the patients, and 0,9% of NaCl was started to be adminestered in the rate of 5 ml /kg/h. Systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), peak heart rate (PHR) and peripheric oxygene saturation (Sp02) values, duration of the intervention, duration of taking to the postoperative compilation, and compilation time were registered before the induction, on the I.st and 5.th minutes after the induction, and when the interventioin was completed. Ramsey Sedation Score was evaluated immediately after the induction (0. min), and on the 3. min, 5. min, 10. min after the induction during the operation. Besides, the patienst were monitored for arrhythmia, ache on the injection spot, involuntary muscle movements, cough, hiccough, allergic findings and bronchospasm during and after the induction. Intravenous was carried out in 30 seconds with 5 mg/kg propofol, 0.3 mg/kg ethomidat, and 5 mg/kg thiopental sodium in the anaesthesia induction I. group (Group P), 2. group (Group E) and 3. group (Group T), respectively. 1 µg/kg fentanyl was added to the all groups for the purpose of analgesia. After the operation, patients having an Aldrate score of 5 or over were taken into the compilation room. The patients having an Aldrete score of 9 or over were transferred to their services upon completing the compilation time. MMT was applied on the postoperative 30. minute and 2. hour. Their scores were recorded. Discharge times of two patients, one having been applied propofol, and one having been applied thiopental were extended depending on the surgical complication. Hence, they were left out of the study. It was found that there was more tendency of decrease in SBP and DBP in profol group in changes in the heamodynarnic data, and changes in PHR is similar in all of the three groups (p>0.05). A decrease in Sp02 was observed on the I. and 5. minutes in all of the three groups This decrease was tried to be corrected by simple airway manoeuvres and mask ventilation when required. As for the postoperative period, an increase to the values before the induction was seen. It was determined that there was no significant difference between the groups (p>0.05). Sufficient depth of anesthesia was made sure without requiring additional medicine during the operation in all of the three groups. MMT carried out on the postoperative 30. minute and 2. hour was found significantly low in all of the three groups (p<0.05). Times for being taken to the compilation and compilation times were found to be significantly long statistically in the ethomidat group. No arrhythmia, allergic finding and bronchospasm were met in all of the three groups. It was seen myoclonus in 8 patients (20%), cough and hiccough in 10 patients (25%), respectively in Group E and Group T. As for the injection pain, it appeared as an unwanted situation in both Group P and Group E, on 14 patients (35%), and 5 patients (12.5%), respectively (Table 11). We think ethomidat and penthotal instead of propofol may be an alternative in heamodynamic terms on patients in induction anesthesia applied in short-time transvaginal interventions. We can say the compilation time is longer in ethomidat usage, but MMT scores we looked at at the end of the 2. hour is low although all of the three agents met the discharge criteria in one-day anesthesia, and this time can be shortened by the use of a shorter opioid agent. We think that it can be preferred in patients having a convulsion history because of the myoclonus emerging as a result of ethomidat usage even though the surgical comfort decreases as a result of cough and hiccough arising because of penthotal usage in the induction. We can use opioid agent before the induction and in higher dosages in order to decrease the injection pain, which is among unwanted effects. Propofol, ethomidat, pentotal, which were combined with fentanyl in one-day transvaginal gynaegologic curettage interventions provided sufficient anesthesia depth. It affected the postoperative cognitive functions although the induction and compilation were fast. Hence, we think analgesic requirement should be tried to be met by opioid or non-opioid analgesic agents whose effect is shorter in situations rapid compilation and earlier return of the cognitive functions are desirable. We have the opinion that future studies would shed light on this subject.