KOBİ'lerin rekabet gücünde inovasyonun rolü
The role of innovation in SMEs competitiveness
  1. Tez No: 497096
  2. Yazar: EZGİ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF HAYKIR HOBİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Geçmişten günümüze ekonomiler sürekli değişerek ve gelişerek ilerlemektedir. İş gücü ve sermayenin yerini son yıllarda teknoloji ile bağlantılı olan inovasyon kavramı almıştır. İnovasyonun kelime anlamı yeniliktir ancak yapılan her yeniliğe inovasyon gözüyle bakılmamalıdır. Dünyada sonsuz sayıda yeni fikir öne sürülür, fakat bu fikirler değer yarattığı zaman inovasyon haline gelebilir. Bu sebeple, ortaya atılan fikirler ancak uygulamaya uygun ve kullanılabilir olduğu sürece inovasyon oluşturabilir. Önemi gittikçe artan inovasyon, günümüz piyasa koşullarında özellikle işletmeler arasında oldukça zorlu bir rekabet ortamı yaratmıştır. İşletmeler kendi aralarında girdikleri bu rekabet ortamında piyasada etkinlikleri sürdürmek için yeni ürün, fikir ve hizmet oluşturmak ya da var olanları geliştirmek amacıyla inovasyonu kullanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında büyük ölçekte işletmeler mevcut potansiyelleri göz önüne alınınca daha avantajlı gözükse de küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri (KOBİ) göz ardı etmemek gerekir. KOBİ'ler, büyük ölçekli işletmelere göre daha esnek yapıda oldukları için değişim ve yeniliklere daha kısa sürede uyum sağlayabilmelerine rağmen daha çekimser ve kaygılı yaklaşımlarda bulunurlar. Ancak piyasada tutunabilmeleri için yeniliklere açık politikalar izlemeleri gerekir. Çünkü inovasyonun artan önemi ve gerekliliği sonucu piyasa koşullarında oluşan rekabet üstünlüğü ancak işletmelerin inovatif fikirler üretmek ve bunları uygulamalarıyla kazanılacaktır. Bu çalışmanın amacı, günümüzde önemli bir kavram haline gelen inovasyonun, KOBİ'lerin piyasa koşullarında oluşan rekabet ortamında ne denli önemli olduğunu, rekabet üstünlüğü sağlamada oynadığı rolü açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
Economies have progressed with continuous change and development since the past up until the present. Labor forces and capital stocks succeeded to an innovation's connection with the concept of technology in past years. The meaning of the word innovation is novelty, but every new innovation made should not just be looked at visually. An infinite number of new ideas are put forward in the world, but when these ideas create value, they can become innovations. For this reason, ideas can only be created innovation as long as they are appropriate and practical to use. The growing importance of innovation, in today's market conditions have created quite a tough competition especially between businesses. From this point of view, large-scale enterprises should not ignore small and medium-sized enterprises (SMEs), although they appear to be more advantageous given the current potentials. SMEs are more abstained and anxious approaches. Although they can adapt to changes and innovations more quickly they are more flexible than large- scale enterprises. However, innovationsneedtofollow aclearpolicytokeepthem on the market. This is because the competitive advantages of innovation. The increasing market and the resulting market conditions are only gained by enterprises to produce innovative ideas in order to implement them. The aim of this study is to explain the role of innovation and how it has become an important concept today. It is especially important in the competitive environment that SMEs continue to develop in the current market conditions so that they are able to show that they have an advantage.