İş-aile çatışmasının işten ayrılma niyeti ile ilişkisi: Bir alan araştırması
Work-family conflict and its relation to turnover intention
  1. Tez No: 497095
  2. Yazar: ASKAR SHAKHBAZOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma iş-aile çatışmasının işten ayrılma niyeti ile arasındaki ilişkileri araştırmak üzere geçekleştirilmiştir. Araştırmayı gerçekleştirebilmek için gerekli veriler İstanbul ilinde faaliyet gösteren ve bağımsız denetim sektöründe çalışan katılımcılardan elde edilmiştir. Toplam 153 çalışandan veri toplanmıştır. İş-aile çatışmasının ve işten ayrılma niyetinin katılımcıların demografik özellikler ile ilişkisi araştırılmış olup farklılık gösteren parametreler irdelenmiştir. İşten ayrılma niyetinin gerilim esaslı iş-aile çatışması, zaman esaslı iş – aile çatışması ve gerilim esaslı iş – aile çatışması ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkisi bulunmuştur. Değişken olarak iş – aile çatışmasının işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki de anlamlı ve pozitif yönlü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between work-family conflict and turnover intention. The data required to carry out the survey were obtained from participants working in the Istanbul province and working as an independent auditor. Data from a total of 153 employees were collected. The relationship between work-family conflict and turnover intention was investigated in relation to the demographic characteristics of the participants, and the parameters that differed were examined. The turnover intention has a positive and meaningful relationship with the stress-based work-family conflict, the time-based work-family conflict and the behaviour-based work-family conflict. The relationship between work - family conflict as a variable and turnover intention was also found to be significant and positive.