Müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin armoni-kontrpuan- eşlik dersine ilişkin tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An assessment of the students' attitudes towards the harmony – counterpoint - accompaniment courses in the department of music education, depending on multiple factors
  1. Tez No: 497254
  2. Yazar: CUMHUR CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH LEHİMLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin“Armoni-Kontrpuan-Eşlik Dersi”ne ilişkin tutumlarını belirlemek ve bu tutumların cinsiyet, yaş, mezun olunan orta öğretim kurumu, bireysel çalgı ve dinlenilen müzik türü değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin sınanmasıdır. Araştırma betimsel araştırmalardan tarama modeli ile yürütülen bir araştırmadır. Bu araştırmanın evreni, Türkiye'deki Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dallarında öğrenim görmekte olan; Armoni-Kontrpuan- Eşlik Dersini almış lisans 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise rastgele ve yansız olarak seçilmiş 6 üniversitenin Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda 2016-2017 eğitim- öğretim yılında öğrenim görmekte olan lisans 3. Ve 4. sınıf öğrencilerinden; Armoni- Kontrpuan-Eşlik Dersini almış olan 261 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun birinci bölümü, öğrencilerin kişisel bilgilerini içeren 5 sorudan; ikinci bölümünde ise, araştırmacı tarafından geliştirilen 10'u olumlu 11'i olumsuz toplam 21 maddeden oluşan Armoni Dersine ilişkin Tutum Ölçeği'nden oluşmaktadır. Ölçek tek boyutlu olup, güvenirlilik katsayısı (Cronbach Alfa) 0,958 olarak bulunmuştur. Araştırmada, ön uygulama (geliştirilen tutum ölçeğinin geçerlik-güvenirlik çalışması) için; Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümünde öğrenim görmekte olan ve Armoni dersini almış 72 kişiye uygulanmıştır. Uygulama öncesinde öğrencilere formun nasıl doldurulacağına dair bilgi verilmiştir. Deneme uygulaması sonrasında hatalı olan formlar geçersiz sayılmış 67 form geçerlik güvenirlik analizlerine tabi tutulmuştur. Bu çalışmada, Kolmogorow-Smirnov testi ile verilerin normal dağılıma uyup uymadığı incelenmiştir. Veriler normal dağılıma uymadığı için iki grubun karşılaştırılmasında parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi uygulanmıştır. İkiden fazla grubun karşılaştırılmasında, öncelikle homojenliğin bulunup bulunmadığına ilişkin Levene testi yapılmıştır. Homojenlik bulunmadığı için grupların arasında anlamlı bir fark olup olmadığının saptanabilmesi için Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları sonucunda öğrencilerin Armoni-Kontrpuan-Eşlik Dersine ilişkin tutum puanlarının yüksek oranda olumlu olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin Armoni-Kontrpuan-Eşlik Dersine ilişkin tutumlarının eğitim görülen üniversitelere göre farklılık gösterdiği; cinsiyet, yaş, mezun olunan orta öğretim kurumu, bireysel çalgı ve dinlenilen müzik türü değişkenlerine göre ise farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine attitudes of the students in the department of music education towards the harmony -counterpoint - accompaniment courses and proving whether their attitudes differ depending on factors such as gender, age, the middle school graduated, the type of the individual instrument, and the music genres, or not. Survey method was used in this descriptive study and it consisted of 261 3rd and 4th grade graduate students attending the departments of fine arts, music education programs of 6 randomly and objectively chosen faculties of education in Turkey between 2016-2017. All participants received harmony-counterpoint- accompaniment courses. In the study, a two-part survey form was used as data collection tool. First part included 5 questions about the personal information of the students, and the second part consisted an Attitude Scale for the Harmony Course generated by the author which included total of 21 questions-10 positive and 11 negative. The scale was unidimensional and Cronbach's Alfa was found as 0.958. In this research, validity and reliability pre-study of the attitude scale was conducted on 72 students who had harmony courses in Ataturk University, Department of Fine Arts. Before the pre-study, students were briefed how to fill-out the survey forms. After the trial phase, erroneous forms were discarded and 67 forms' validity and reliability were analyzed. Kolmogorov-Smirnov test was used to determine whether the sample data is normally distributed. Since the data is not normally distributed, non-parametric Mann- Whitney U test had been used and Levene's test was used to assess the homogeneity of variances in comparing more than two groups. Due to no homogeneity, Kruskal- Wallis test was used in order to find if there was a significant difference. As a result, attitude points of the students towards the harmony-counterpoint - accompaniment courses were found highly positive. Their attitudes were found to be varied depending on the attended universities factors while not varied by gender, age, the middle school graduated, the type of the individual instrument the music genres, or not.