Kars Etnografya Müzesinde bulunan halılar
Carpets in the Kars Etnographia Museum
  1. Tez No: 497255
  2. Yazar: MUSTAFA AKARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzecilik, Sanat Tarihi, Crafts, Museology, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Halı dokumacılığı, Anadolu'da halkın en önemli uğraşılarından biri olmuştur. Dokumacılığın ne zaman başladığı bilinmemekle beraber göçebe kültürün ortaya çıkardığı ihtiyaçlardan doğduğu tahmin edilmektedir. Farklı yerlerde dokunmaları sonucu motif, renk, kompozisyon, hammadde açısından farklılıklar gösterir, dikkat çekici özellikleriyle dokundukları yerin adı ile anılır. Tez çalışma konusu olarak Kars Etnografya Müzesi'nde bulunan halılar incelenmiştir. Bu halıların, genellikle geometrik motifli oldukları gözlenmiş, ayrıca kendine has ve yöre olarak belirleyici motifler halılarda görülmektedir. Kafkasya Bölgesinin Anadolu'ya giriş kapısı olan Kars, yöredeki halılarıyla bu bölgedeki halılarla etkileşim halinde oldukları görsel olarak kendini göstermektedir. Aynı zamanda Anadolu'daki çeşitli yörelerde bulunan halılarla motifsel ve kompozisyon açısından benzerlikler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Carpet weaving has been one of the most important occupations of Anatolian people. Although exactly when carpet weaving began is not known, it is estimated that it arose from the needs that nomadic cult revealed. As a result of being woven in different places carpets differ in pattern, colour, composition, raw material, and carpets are referred by the name of the places where they are woven with their remarkable features. Carpets in the Kars Ethnography Museum have been examined for the thesis study. The patterns on the carpets are usually geometric, and they have unique and locally distinctive patterns on them. Kars, gate for Caucasia Region to Anatolia, shows with its carpets that it is in interaction with the carpets of this region. At the same time, the carpets in Kars show similarities with the carpets in various regions of Anatolia in terms of pattern and composition.