Gitar uygulamalı armoni öğretiminin öğrenci bilgi ve performans düzeyine etkisi
The effect of guitar applied harmony teaching to the level of knowledge performance of student
- Tez No: 290700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın amacı, gitar uygulamalı armoni öğretiminin öğrenci bilgi ve performans erişisi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla, gitar uygulamalı armoni eğitimi alan ve almayan gitar öğrencilerinin bilgi ve performans erişileri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırma bir yönüyle betimsel diğer bir yönüyle de deneysel bir çalışmadır. Araştırmaya ilk olarak Gitar Uygulamalı Armoni Öğretimi'ne [GUAÖ] yönelik verilerin elde edilmesi için alan yazın taraması ile başlanmış, GUAÖ'ye ilişkin öğrencilerin bilgi ve performans seviyelerinde anlamlı bir değişim olup olmadığının ölçülmesi için öntest-sontest kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 2010-2011 öğretim yılı 3. ve 4. sınıf gitar öğrencileri (N=140), araştırmanın örneklemini Niğde Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Harran Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlı Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 3. ve 4. sınıf toplam 34 gitar öğrencisi oluşturmaktadır.Araştırmanın deneysel sürecinde araştırmacı tarafından hazırlanan gitar uygulamalı armoni öğretimine yönelik örneklerle sekiz hafta süren çalışmalar yapılmıştır. Bu uygulamalar öncesinde ve sonrasında farklı veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Araştırmaya yönelik ilk veriler kaynak tarama yöntemi ile toplanmıştır. Devamında, gitar ve armoni öğretim elemanlarının konu ile ilgili görüşlerinin belirlemesine yönelik olarak görüşme tekniğiyle, araştırmanın etkililik düzeyinin tespiti için ön test-son test uygulamaları ile son olarak da deney grubu gitar öğrencilerinin görüşlerinin belirlenmesine yönelik olarak anket tekniği ile veriler elde edilmiştir.Elde edilen verilerin analizinde istatistiksel testlerden yararlanılmıştır. İlk olarak Kolmogorov-Smirnov testi ile verilerin normal dağılıma uyup uymadığı incelenmiştir. Veriler normal dağılıma uymadığından ve örnek çapı yeterince büyük olmadığından bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, bağımlı grupların karşılaştırılmasında ise Wilcoxon testi kullanılmıştır. Çalışmada analizler için elde edilen sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Çalışmada yer alan analizler için SPSS 19.0 paket programı kullanılmıştır.Araştırmanın deneysel boyutunda grupların tüm bilgi ve performans düzeylerine ilişkin elde edilen bulgular, gitar öğrencilerinin bilgi ve performans erişilerinde deney grubu lehine anlamlı fark olduğunu başka bir deyişle, Armoni-Kontrpuan-Eşlik dersini ?geleneksel uygulama? ile öğrenen yani piyano uygulamalı olarak öğrenen öğrencilerin aksine GUAÖ alan öğrencilerin bilgi ve performans erişilerinde anlamlı farklar olduğunu göstermektedir [Z=3.62;p
Özet (Çeviri)
This research aims to search the effects of guitar applied harmony teaching to the knowledge and performance access of a student. For this purpose, it was searched that whether there is a significant differences on students? knowledge and performance access between the students who took the guitar applied harmony education and the students who did not take this education.Another aspect of the research in a descriptive aspect of an experimental study. The survey to obtain data for the Guitar Applied Harmony Teaching [GAHT] was first initiated with the review of literature, in order to measure whether there is a meaningful change on GAHT applied students? knowledge and performance level, pretest-posttest control group model was used.The universe of the research was the students from Faculty of Education Fine Arts Education Department Music Education Division in 2010-2011 academic year in bachelor?s degree of 3 and 4 classes of guitar students (N=140). The sample of the research consists of total 34 guitar students in bachelor?s degree of 3 and 4 classes from Nigde University, Gazi University, Selcuk University, Harran University, Dokuz Eylul University.The studies prepared by researcher with guitar applied harmony teaching cases which last eight weeks were conducted in the process of practice. Different data collection techniques were used before and after the application. Preliminary data for the research was collected with the literature scanning method. Subsequently, with the interview technique to determine the views guitar and harmony teaching staff the data have been obtained. Determining the effectiveness level of the research pretest-posttest practices and finally determining the experimental group guitar students' views with the questionnaire technique the data have been obtained.In the analysis of the data were used from statistical tests. Firstly, Kolmogorov-Smirnov test was used to seek whether data fits the normal distribution or not . Because of the data do not fit the normal distribution and the sample is not large enough Mann-Whitney U test was used to compare two independent groups, Wicoxon test was used for dependent groups. The study analyzes the results obtained for the 0.05 significance level interpreted. SPSS 19.0 package program was used for analysis in the study area.Regard to the size of experimental groups in the study all the knowledge and performance levels according to the findings of, it was concluded that the knowledge and performance access of the guitar students has significiant differences in favor of the the experimental group. In other words, contrary to the students learned Harmony-Counterpoint-Accompaniment course by traditional practice (piano applied) there is a significant differences in knowledge and performance access of the students to receive GAHT [Z=3.62;p