Müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin armoni dersine ilişkin öz değerlendirmeleri ve tutumları
Self assessment and attitudes about harmony course of music education department students
- Tez No: 586828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, müzik eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin armoni dersine ilişkin öz değerlendirmelerinin ve tutumlarının ölçülmesi amacıyla geliştirilen ölçeğin uygulanması ile elde edilen verilerin; sınıf, cinsiyet, mezun olunan lise, çalgı, çalgıya olan ilgi ve piyanoya olan ilgi değişkenlerine göre değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Armoni dersi, mesleki müzik eğitimi alan öğrenciler için; kapsamlı bir içeriğe sahip olması, hem duyuşsal, hem de teorik olarak çoksesli düşünmeyi gerektirmesi ve öğrencilerin yaratıcılığının dersin içeriğinde önemli bir yer tutması nedeniyle müzik eğitimi alanının önemli derslerinden biri olarak düşünülmektedir. Öğrencilerin armoni dersine yönelik bilgi birikimlerini ölçüp, bu derse yönelik olan kaygılarını değerlendirmeyi amaçlayan bu çalışmanın, öğrencilerin armoni dersine olan tutumlarının değiştirilmesinde ve ders ile ilgili yaşadıkları zorlukların çözümlenmesinde öğretim elemanlarına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Armoni dersine yönelik öğrenci öz değerlendirmelerinin ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla,“Armoni Dersi Öz Değerlendirme Ölçeği”ve“Armoni Dersi Tutum Ölçeği”adında iki ölçek geliştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, rastgele (random) ve yansız olarak seçilmiş beş (5) üniversitenin Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda 2016-2017 yılında öğrenim görmekte olan, Armoni – Kontrpuan – Eşlik dersini almış lisans 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden iki yüz otuz üç (233) kişi oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgularda, güzel sanatlar lisesi mezunu olan öğrencilerle diğer liselerden mezun öğrencilerin öz değerlendirmeleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu, piyanoya ve bireysel çalgısına ilgisi çok fazla olan öğrencilerle, ilgisi orta ve az olan öğrencilerin öz değerlendirmeleri arasında da anlamlı bir farklılık bulunduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin tutumlarında ise, piyanoya ve bireysel çalgısına ilgisi çok fazla olan öğrenciler ile orta ve az olan öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in order to evaluate the data obtained by the application of the scale developed to measure the self-assessment and attitudes of the music education students towards harmony course according to the variables of class, gender, high school, instrument, interest in the instrument and interest in the piano. The harmony course is considered as one of the most important courses in the field of music for students with professional music education. Since it has a comprehensive content, consisting of both aural and theoretical polyphonic thinking and students' creativity. This study, which aims to measure the students' knowledge about the harmony course and to evaluate their concerns about this course, is thought to help the instructors in changing the attitudes of the students towards the harmony course and in solving the difficulties of the course. Two scales named“Harmony Self-Assessment Scale”and“Harmony Attitude Scale”were developed in order to determine students' self-assessments and attitudes towards harmony course. The samples of the research are collected from five (5) randomly and unbiasedly selected university's Faculty of Education, Music Teaching Department of Fine Arts Education in the years of 2016-2017. Samples ar selected from 3rd and 4th grade students who are selected from the ones who have taken the Harmony – Counterpoint – Accompaniment courses; adding up to 233 students. According to the findings of the study, it has been observed that there are significant differences in self-evaluation between the graduate students from fine arts high school and other schools, also there is a significant difference between self-evaluations of students who have very high, medium and low level of interest in playing piano and their individual instrument. In the case of students' attitudes, it has been observed that there are significant differences among students who have very high, medium and low level of interest in playing piano and their individual instrument.