Çeşitli büyüklükteki işletmelerde vergi planlama yöntemleri: Ankara ili Sincan ilçesindeki işletmelerde uygulama
Various great enterprises tax planning methods:Applications in business district in Ankara Sincan
- Tez No: 497342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ekonomik, teknolojik ve sosyal gelişmeler işletmeleri hiç beklemedikleri durumlarla karşı karşıya bırakabilmektedir. Özellikle küreselleşme olgusunun getirdiği acımasız rekabet koşulları karşısında işletmeler varlıklarını sürdürebilmek ve başarıyı yakalayabilmek için yoğun bir mücadele vermektedirler. Hızlı değişikliklerin yaşandığı ve rekabetin giderek sertleştiği bu ortamda işletmelerin başarılı olmaları için stratejik planlama anlayışını benimsemeleri gerekmektedir. Vergi planlaması da bunların başında gelmektedir.“Verrgi planlraması, harli harzırda dervam etrmekte orlan yarsal sınrırlar içerrisinde, işlertme sahirbi açısırndan kârr oranınır dürşürenr ver işletmerler raçısından giderr rolarak görrülen verrginin mirnimum serviyeye rindirilme garyretidir”. Verginin, işletmeden nakit çıkışını gerektiren giderlerden bir farkı yoktur. Bu nedenle hangi ülkede olursa olsun mükellefler vergi ödemekten hoşlanmamakta ve sürekli olarak vergi yüklerini azaltmanın yollarını aramaktadırlar. Vergi planlaması her düzeydeki işletme için büyük önem taşımaktadır. Çünkü önemli olan işletmelerin vergi yüklerini yasa dışı yöntemlerle azaltmak yerine, yasal yöntemlerle azaltmalarıdır. Son zamanlarda üzerinde durulmaya başlanan bu konunun dünyadaki ekonomik ilişkilerde, bilgi ve iletişim teknolojileri düzeyinde meydana gelecek yeni gelişmelerle çok daha fazla önem taşıyacağı ortadadır. Bu nedenle hazırlanan bu çalışmanın amacı, vergi planlamasının önemini ve özellikle çok uluslu işletmelerin hangi yöntem ve araçları kullanarak yasal bir şekilde daha az vergi ödeyebileceklerini ortaya koymaktır. Bu amaçla hazırlanan çalışmada; İşletme ve vergi planlama kavramlarının açıklanmasından sonra, çeşitli büyüklükteki işletmelerin yaygın olarak faaliyet gösterdikleri alanlarda vergi planlamasını ve bu planlama yöntemlerinin gruplandırılması ve ilgili kanunlara göre planlama yöntemlerini ilgili işletmenin tercih ettiği yöntemler doğrultusunda ortaya koymaktadır. Vergilerin işletmeler üzerindeki etkilerine değinilerek, özellikle kurumlar vergisi, gelir vergisi, katma değer vergisi ve vergi usul kanunları başta olmak üzere diğer vergi kanunlarına göre uygulanabilecek vergi planlaması yöntemleri değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, işletmelerin iktisadi yaşam süreçleri boyunca ödemekle yükümlü oldukları vergileri, ilgili kanunların belirlediği sınırlar çerçevesinde en aza indirme yönündeki davranışları hakkında teorik temelleri ortaya koymaya çalışılmış ve bu bağlamda Ankara ilinde faaliyette bulunan dokuz ayrı işletmenin farklı vergisel işlemleri ile ilgili vergi planlama yöntemlerinden örneklemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic, technological and social development businesses can face unforeseen situations. Especially in the face of the brutal competition conditions brought about by the phenomenon of globalization, businesses are struggling to survive and capture success. In this environment where rapid changes are taking place and competition is getting harder and harder, businesses need to adopt strategic planning approach to be successful. Tax planning is at the forefront of these. Tax planning or business taxation is an effort to reduce the most in the current legislation, reducing the profit in terms of the owner of the enterprise and deeming it as an expense in terms of operation. There is no difference between expenses that require cash output from operating the tax. For this reason, taxpayers do not like paying taxes in any society and are constantly looking for ways to reduce their tax burden. Tax planning is crucial for businesses at all levels. Because it is important that businesses reduce their tax burdens by legal methods instead of reducing them illegally. This issue, which has recently begun to be discussed, is likely to be of much more importance in the economic relations around the world and in new deverlorpmernts rin ther fireld rat ther lervel rof inforrmartion rand communircartion technorlogies. The aim of this study, therefore, is to show the importance of tax planning and the ways in which multinationals can legally pay less taxes. In the study prepared for this purpose; After clarification of business and tax planning concepts, tax planning in the fields where various size enterprises operate widely and grouping rof these planning methods and planning methods according to the related laws are in line with the methods preferred by the concerned business. Tax planning methods that can be applied according to KVK, VUK, GVK, VAT and other Tax Laws have been evaluated by referring to the effects of tax on businesses. Within the scope rof ther sturdy, ther theoretical bases rof ther behavior of the enterprises to reduce the taxes they are obliged to pay through the economic life cycle in the framework of the limits determined by the related laws were tried to be put forward and in this context samples of the tax planning methods of the nine enterprises operating in Ankara province were made.