Avrupa Birliği göç politikası ve Suriyeli göçmenler
European Union migration policies and Syrian migrants
- Tez No: 497346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Arap Baharı sürecinde 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı ve devamında gerçekleşen Suriyeli mülteci göçü için Türkiye, Mısır, Ürdün, Lübnan gibi devletlerin yanı sıra bir destinasyon noktası da Avrupa coğrafyası olmuştur. Bu tez; Suriyeli sığınmacıların Avrupa'da hangi ülkeleri neden tercih ettikleri, destinasyon ülkelerinin bu göçmenlere yönelik tutumları ve Avrupa Birliği (AB) göç politikalarının bu çerçevede rolü/etkileşimi etrafında şekillenmiştir. Suriyeli göçmenler, 'refah' seviyesi ve sosyal haklar bakımından önemli bir destinasyon olarak tercih ettikleri Avrupa ülkelerinde farklı farklı politikalar tecrübe etmektedir. Bu çalışma göstermektedir ki, Suriyeli göçmenlerin bir kısmı sınır kapılarından geri gönderilirken bir kısmı mülteci statüsü elde etmektedir. Tez; açık kapı diplomasisi örneği olarak Almanya'yı ve İsveç'i, sığınmacılara karşı negatif tutumun sebeplerini analiz etme hedefiyle de Macaristan'ı irdelemektedir. AB göç politikaları uzun yıllar boyunca geliştirilen revizyonist adımlar nedeniyle Uluslararası İlişkiler'de önemli gündem teşkil etmektedir. Suriyeli göçmenler AB göç politikaları için yeni bir gözlem fırsatı sunmaktadır. Bu tez son tahlilde iddia etmektedir ki, kollektif hareket etme güdüsü ile birlik ruhuna inanan AB üyeleri, göç söz konusu olduğunda birbirlerinden farklılaşmakta, hatta bu bağlamda son sözü kendi başkentlerinde tutmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to countries like Turkey, Egypt, Jordan and Lebanon, the European geography has been another destination for the migration of Syrian refugees that take place after the Syrian civil war which started in 2011 during the Arab Spring. This thesis focuses on why and which countires Syrian asylum seekers prefer in Europe, attitudes of the destination countries towards those immigrants and the role/interaction of the European Union (EU) immigration policies within this scope. Syrian immigrants experience different policies in the European contires they prefer with regards to the welfare level and social rights. This study displays that some of the Syrian immigrants are given refugee status while some are sent back from the border gates. This study examines Germany and Sweden as examples to the open door diplomacy and Hungary with the aim of analyzing the reasons of negative attitudes towards asylum seekers. The European Union immigration polices constitute an important issue in the international relationships with respect to the revisionist steps taken over many years. Syrian immigrants offer an opportunity for a new observation for the EU immigration policies. This study claims that the EU members which believe in spirit of unity with the motive of collective action differ from each other when it comes to immigration and they even want to give the last word to their own capital.