European Union policies towards the refugees and the conditions of the Syrian refugees after the Arab Spring: The case of UK, Germany and İtaly
Avrupa Birliği mülteci politikaları ve bu politikaların Arap Baharı sonrasında Suriyeli mültecilerin durumuna olan etkileri: Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya örneği
  1. Tez No: 433730
  2. Yazar: REMZİ MUSTAFA GENÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN MURAT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa Birliği'nin mültecilere uyguladığı politikaları ve bu politikaların yeterliliğini ölçebilme adına yapılacak karşılaştırmalı bir analiz sunmaktır. Bu bağlamda, Düyanın her yerindeki mültecilerin durumlarına yönelik bilgi sağlanacak ve bu bilgiler Arab Baharı sonrasında, Avrupa Birliği ve komşuları olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkelerindeki mültecilerin durumları ile birlikte yer alacaktır. Örnek ülkeler olarak Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya'nın seçilmesinin sebebi bu üç ülkenin her birinin Avrupa Birliğinin mülteci sorunları konusunda kritik rollere sahip olmasıdır.Almanya, göçmenler ile olan uzun tarihine ek olarak, şuan sınırları içerisinde yeralan mülteci sayısının büyüklüğünden dolayı ciddi problemler ile uğraş içerisindedir. Birleşik Krallık, göçmen ve azınlıklar ile olan tarihinin hemen her Avrupa ülkesinden fazla olmasına karşın, ev sahipliği yaptığı mülteci ve sığınmacıların durumlarına yönelik yapılan çalışmaların gösterdiği üzere Avrupa Birliği'nin ortak politikalarının yetersizlikleri öne çıkmaktadır.Italya, mültecilerin ülkeyi merkez Avrupa ülkelerine bir tür geçiş rotası olarak görmesinden dolayı ulaşan büyük akınlara cevap vermekte zorlanması ile farklı bir durumda yer almakta ve şartlar mültecilerin ve kararalma mekanizmalarının sorunlarının katlanarak büyümesine sebep olmaktadır. Bu bağlamda, çalışma üç bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm mülteci, sığınmacı ve göçmen kavramlarına yönelik tanımlayıcı bir bilgi sağlamakta ve mülteci yasalarının kısa tarihi ile devam etmektedir.Bu bölüm mültecilerin yaşam şartlarının farklı boyutlarını ele almaktadır. İkinci bölüm Arab Baharı ile başlayarak bu hareketin sebepleri ve sonuçları hakkında bilgi sağlamaktadır. Son bölüm ise Arap Baharının, Avrupa'da politika değişimlerine sebep olan etkisi hakkında bilgiler içermekte ve bu bölüm Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya'daki politikaların değişimi hakkında oluşturulmuştur.Son olarak bu bölüm Avrupa Birliği tarafından birlikte oluşturulan politikaların yeterliliğini örnek ülkelerdeki Suriyeli mültecilerin durumlarının yorumlanmasıyla ölçmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the European Union policies towards the refugees and its practical results in order to present comparative analyses to measure the efficiency of these policies. In this sense, conditions of the refugees all around the world will be introduced and this knowledge will be combined with the refugee conditions which took part in Member States of European Union, neighboring Middle Eastern and North African States. The reason why Germany, United Kingdom and Italy is chosen as the case samples is that the each of these countries have a critical role in European Union's challenge with refugees, asylum seekers, legal and illegal immigrants. Germany, along with the it's long history of migrants, now facing with the refugee crisis due to number of the refugees at present in its borders. United Kingdom, on the other hand, has a quite deep background with it's asylum issues and laws.However conditions studies of people who were forced to fled their countries is proving the shortage of the common policies undertaken by European Union. The reason why Italy has chosen is that the Italy's joint perception among refugees as being a passage way to central European Union countries which result as difficult conditions for the refugees and policy makers grow exponentially. In this sense, the study consists of three chapters. The first chapter provides definitive information about the Refugees, Asylum Seekers and Immigrant and continues with the brief history of the refugee laws. The chapter then continues with the conditions of refugees in different aspects. The second chapter consists three parts starting with the Arab Spring and provides an examination of its motives and results. The next chapter starts with the impact of the Arab Spring leading to change of policies in European Union in response and continues with the Germany, United Kingdom and Italy's policies towards the refugees in order to provide a preparatory knowledge for the next part. In the end, chapter evaluates the efficiency of the common policies by analyzing of the conditions of Syrian refugees in exampled countries