İnsanda kolon mukozasındaki L. Propria ve T. Submukoza tabakalarında mast hücrelerinin değişik fiksatif çözeltilerde sayısal olarak kıyaslanması
- Tez No: 49735
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
32 6. ÖZET Biz bu çalışmada; Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji laboratuvanna gelen ameliyat materyalleri arasında normal kolon olarak değerlendirilen materyalleri kullandık. Carnoy ve %10 luk formalin fiksatifi solüsyonlarının mast hücrelerinin kantitatif değerlendirilmesindeki rollerini araştırdık. Ameliyat materyallerinden hazırlanan kesitler, her iki fiksatif solüsyonu kullanılarak ve Toluidin blue ile boyanarak değerlendirildi. Değerlendirme işlemi sırasında L. propria ve T. submukozadaki mast hücreleri sayılarak kendi aralarında kantitatif olarak kıyaslandı. L. propria ve T. submukozada: Carnoy solüsyonu ile hazırlanan perparatlarda formalin ile hazırlananlara nazaran daha fazla mast hücresi sayıldı. Bu durum istatiksel olarak anlamlı bulundu. Formalin fiksatifi ile hazırlanan pereparatlarda T.submukozada L. propiaya kıyasla daha fazla mast hücresi sayıldı. Bu sonuç istatiksel olarak anlamlı bulundu. Carnoy fiksatifi ile hazırlanan pereparatlarda da T.submukoza lehine benzer bir sonuç çıktı. Bu sonuçta istatiksel olarak anlamlı bulundu. Bütün bunlardan sonra Carnoy ile yapılan fiksasyonun, mast hücresi sayımında, formalin ile olana nazaran daha faydalı olacağı söylenebilir..'-»SÖSSâ»
Özet (Çeviri)
33 7. SUMMARY In this study, we have with operation materials which were assumed normal colon from among that came to Pathology Labarotory of Selçuk University Faculty of Medicine. The role of Carnoy's and % 10 formalin fixative solutions in quantitative evaluation of mast cells has been investigated. The sections, which were prepared from operation materials, have been evaluated that were used each of two fixative solutions and were dyed with Toluedine blue. During the evaluation process, mast cells in L. propria and T.submucossa by which were counted, have been quantitatively compered with each others. In the sections, which were prepared with Carnoy's fixative solution have been counted more mast cells than the sections, which were prepared with formalin solution, relatively in L. propria and T.submucosa The result has been found statistical significant in the sections, which were prepared with formalin fixative, have been counted more mast cells in T.submucosa than mast cells in L.propria, comparatively. The result has been found statistical significant, too. After all, in counting for mast cells, the idea that the fixation with Carnoy's solution superior than the fixation whith formalin solution, maybe put forward.