İçel ili Tarsus Tahtacılar geleneksel kadın giysileri ve çağdaş tasarımlar
  1. Tez No: 92771
  2. Yazar: EMİNE KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNİYE ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
ÖZET Giyim kişiliğin bir parçası, kişinin üyesi olduğu toplumun en açık ifadesidir. İyi bir giyim insanın kendine olan güvenini artırdığı gibi toplum içindeki yerini de belirler. Bu nedenle giyim konusu her geçen gün biraz daha önem kazanmış, insanların yenilikçi yapısı, yeni formlar oluşturma tutkusu modayı doğurmuştur. Bunun yanısıra insanın, yaşamın tekdüzeliğinden kurtulmanın yollarını değişikliklerde arayan yenilik arayışına karşın, var olanı koruma güdüsü de bulunmaktadır. Bu iki farklı yapı birbirini dengelemektedir. Bu dengeyi iyi koruyarak, eskiyi yeni tasarımlarla birleştirip yaşatarak devam ettirmek toplumların kültürüne artı değerler kazandırır. Çünkü; kültür kavramı içinde giyim anlayışının önemli bir yeri vardır. Aynı zamanda moda belirli etkileşimlere bağlı olarak toplumları yönetir. Onun içindir ki bir toplumun kültürünü incelerken giyim fonksiyonlarını da dikkate almak gerekir. Günümüzde yaptıkları defilelerle yılın genel çizgilerini belirleyerek iki sezon halinde modayı belirleyen moda merkezlerinin bu başarısının temelinde, sanat ve moda okullarında moda tarihini çok iyi araştırıp sentez yapmaları, bilimsel ve teknik araştırmalarla elde ettikleri bilgileri tüm dünya insanının beğenisine sunacak şekilde yönlendirerek, tasarımlara aktarmaları yatmaktadır. İleri teknoloji kullanımı, gelişmiş organizasyon sistemi, eğitimli insan kaynağı başarıyı artırarak etkin ve kalıcı sonuçlar doğurmuştur. Böylece Avrupa, modayı yaratan ve yönlendiren, az gelişmiş ve gelişmekte olan diğer ülkeler demodayı uygulayan durumuna gelmiştir. Türkiye'nin modayı yaratan değil, uygulayan ülkeler arasında olmasının nedenleri başında, giyim tarihinin ve gelişiminin bilimsel bazda incelenmesinin öneminin kavranmamış olması yatmaktadır. Eğitimsiz insan gücü, teknolojik gelişmelerin yetersizliği de olumsuzlukları arttırmaktadır. Moda alanında söz sahibi olmak, modayı yaratan ülkeler arasında yer alabilmek için; moda öncülerinin önem verdiği ilk aşamadan başlamak gerekir. Bu da geçmişin geleceğe ışık tutabileceğidüşüncesiyle geleneksel giysiler araştırılarak, teknik ve özelliklerinin belgelendirilerek, günümüz insanının beğenisini kazanacak çağdaş tasarımlar yapılmasıyla oluşacaktır. Bu düşünceden yola çıkarak hazırlanan“İçel İli Tarsus İlçesi Tahtacılar geleneksel kadın giysileri ve çağdaş tasarımlar”isimli bu yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde konunun tanımı yapılarak, Türk hazır giyiminin tarihsel gelişimi ve bugünkü durumu, çağdaş tasarımların bu gelişimdeki önemi kısaca belirtilerek, araştırmanın amacı ile ilgili bilgiler okuyucuya sunulmuştur. İkinci bölümde İçel İli, Tarsus İlçesi ve Tahtacılar hakkında kısa bilgiler verilmiş, Tahtacılar' m geleneksel kadın giysileri bir bütünlük içinde ele alınmıştır. Geleneksel kadın giysilerinin modeli, kumaş, renk özellikleri, dikim teknikleri ve süsleme özellikleri esin kaynağı oluşturarak yapılacak tasarımların aşamalarına ait bilgilere de yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde araştırmanın materyali ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, tezin ekler bölümüne yerleştirilen Tahtacılar' m geleneksel kadın giysilerinin model, ren, kumaş özellikleri, dikim teknikleri, dikim özellikleri, süsleme özellikleri, teknik ve kalıp çizimleri esin kaynağı alınarak, çağdaş tasarımlar yapılmıştır. Tasarım aşamalarını oluşturan; hikaye panosu, özgün model geliştirme, giysi modelini belirleme ve beş model geliştirme, modele karar verme, kalıp hazırlama, giysinin kontrolü, üretim kalıbı, yerleşim planı, dikim planı, maliyet hesabı, teknik çizim ve moda resmi işlemleri bu bölümde yer almıştır. Araştırmanın beşinci bölümünde bulgular doğrultusunda sonuçlara varılmış, geleneksel giysilerin yaşatılması ve genç tasarımcılara esin kaynağı oluşturarak yeni tasarımlara ışık tutabileceği düşünülerek bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clothing is a part of the character and a clear expression of the society to which the person is a member of. A suitable clothing shall increase the confidence of the individual and determine the position in the society. For this reason the subject of clothing has gained significance from day to day and the renovative structure of people and the passion of people to create new forms have caused the birth of fashion. Moreover, against the search for renovation of people in order to be freed from the monotony of life, they also have the instinct of conserving what is present. These two different structures balance one another. Protection of this balance and continuation of the obsolete with new creations provides a positive value to the culture of the societies. Because, the understanding of clothing holds a significant place in the concept of culture. At the same time, fashion guides the societies in compliance with certain interactions. For this reason, the clothing functions should also be taken into consideration when examining the culture of a society. What lays under the success of the fashion centers which determine the general lines of the year with their fashion shows realized in two seasons, is the research and synthesis of history of fashion thoroughly at art and fashion schools and channeling of the information that they have acquired with scientific and technical researches to the designs for presentation to people. Utilization of advanced technology, a developed organization system and educated human resources have increased the success and caused permanent and effective results. Thus, Europe has become the creator of fashion and the developing and under-developed countries have become countries that follow fashion. The main reasons why Turkey is not a creator, but a follower of fashion is the fact that the significance of examination of history and development of clothing on scientific basis has not been understood. The uneducated power force and inefficiency of technological developments have caused an increase in the negative aspects. In order to be dominant in the field of fashion and take a place among the countries that create fashion. one needs to start off from the first stage that the leaders of fashion give importance. And this can be realized by creation of modern designs that shall address the liking of people of today by researching the traditional clothing and determining the features thereof, with the thought that the past shall hold a light to the future. Moving from this thought, this Master's thesis titled“Traditional women clothing and modern designs of Tahtacılar at the Sub-province of Tarsus, Province of içel”has been formed of five chapters. In the first chapter of the research the definition of the subject has been made and information related with the objective of the study has been delivered to the reader with brief information on historical development and present status of ready made clothing of Turkey and the significance of modern designs in this development. In the second chapter, brief information on Tahtacılar of Sub-province of Tarsus of Province of içel has been provided and the traditional women clothing of Tahtacılar has been handled as a whole. Moreover information stages of the designs made with theinspiration of the model, textile, colors, sewing techniques and embroidery of traditional women clothing. The third chapter of the study contains information on the material and method of the study. In the fourth chapter, modern designs have been created with the inspiration of the models, color, textile characteristics, sewing techniques and features, embroidery, technique and model drawings of the traditional women clothing of Tahtacılar, which have been included to the thesis in the annexes. The storyboard, unique model development, determination of the clothing model and development of five models, decision making on the model, preparation of the model, clothing control, production model, layout plan, sewing plan, cost estimation, technical drawing and fashion drawing processes, which constitute the design stages have been included in this section. In the fifth chapter, conclusions have been reached in line with the findings and certain recommendations have been made to the young designers with the thought of conserving the traditional clothing and forming a source of inspiration from these. tzrtemuGmmwmui