Milletlerarası Usul Hukukunda adil yargılanma hakkı
Right of a fair trial in International Procedural Law
  1. Tez No: 497400
  2. Yazar: AYŞE İPEK SARIÖZ BÜYÜKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZDEMİR KOCASAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 553
Özet
Milletlerarası usul hukukunda adil yargılanma hakkı konulu bu doktora tez çalışmasında, usul hukukuna dair temel bir insan hakkı olduğu konusunda uzlaşılmış olan adil yargılanma hakkının Türk milletlerarası usul hukuku üzerindeki etkileri incelenmektedir. Daha önce bu konuda yapılmış geniş çaplı bir çalışma olmaması, konuyu daha cazip kılmaktadır. Zira, uygulama alanının genişliği ve yarattığı sorunların büyüklüğü, adil yargılanma hakkını, milletlerarası usul hukukunun en temel sorunlarından biri haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, which is regarding the right to a fair trial in international procedural law, the effects of the right to a fair trial, which is also commonly agreed to be a fundamental human right of procedural law, on Turkish International Procedural Law, are examined. The absence of a large-scale work in this field of law before; makes the subject more attractive. Because of the fact that both the width of the field of legal practise and the size of the problems it creates, put the right to a fair trial to the top of fundamental problems of international procedural law.