Bankacılık sektöründe müşteri ilişkileri yönetimi üzerine karşılaştırmalı bir araştırma: Türkiye ve Libya örneği
A comparative research on customer relationship management in banking sector: A case study Turkey and Libya
- Tez No: 497405
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bankacılık hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla bankaların bankacılık sektöründe müşterileri ile olan ilişkilerini yönetmesini ve pazarlamasını yönlendirmede CRM'nin (MİY'in) önemini ve hayati rolünü göz önünde bulundurmaları önemlidir. Müşterilere rekabetçi tekliflerle karşılaştırıldığında daha fazla değer sunan rekabet avantajı yaratmayı da bankaların göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Bankalar kendi aralarındaki hizmet yeniliği ve teslimi için teknolojinin geniş kullanımı ile müşterilerini memnun etmeye ve elde tutmaya ve bireysel müşterilere ve bireysel olmayan kişilere odaklanmış BT sistemlerini kullanmada aşırı rekabet içindedirler. Bu bağlamda, bankalar müşteri ilişkilerini geliştirmeyi ve bunları şubeler, kiosklar, ATM'ler, internet, e-postalar, elektronik bankacılık, akıllı kartlar, çağrı merkezleri ve telefonlar gibi geniş bir yelpazede iletişim noktalarında devam ettirmeyi istemektedir ve ticari bankalar, bankacılık sektöründe varlıklarının sürmesi nedeniyle müşteri ilişkilerinin şart olduğunu anlamışlardır. Mevcut müşterilerle iyi ilişkileri korumak ve bankalara yeni müşteriler çekmek için, uzun vadede müşterilerle olan ilişkinin geliştirilmesi gereklidir. Bu tez CRM'in bir tanıtımını ve elektronik bankacılığın CRM'deki rolünü göstermekte ve konuyla ilgili betimsel bir analiz tartışması sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Banks need to consider the importance of CRM and its vital role in leading the banks to management and marketing the relationship with the customers in the banking sector in order to improve banking services. Also it is of great significance to consider the competitive advantage creation that provides customers with greater value compared to competitive offerings. With the extreme competition among the banks and broad use of technology for service innovation and delivery, banks attempt to satisfy and retain the customers and using IT systems that are focused on individual customers and non-individual. In this context, banks aim to develop customer relationships and maintain them across a broad spectrum of touch points such as branches, kiosks, ATMs, internet, e-mails, electronic banking, smart cards, call centers and phones and Commercial banks have understood that customer relationship is imperative for their permanent existence in the banking sector. By preserving good relationship with existing customers and attracting new customers, banks can enhance the relationship with customers in the long-run. This thesis first provides an introduction to CRM and the role of electronic banking in CRM and then gives a descriptive analysis of the subject.