Kastamonu konaklarının turizme kazandırılması
Redounding of mansions in Kastamonu to tourism
  1. Tez No: 497406
  2. Yazar: SAİM AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tarihi bir sokak, mahalle, kent ve sivil mimari yapılar turizm açısından bir değer teşkil eder. Kastamonu gibi bu yönden zengin şehirlerde yer alan tarihi konaklar; turizm için ülkemize gelen yerli veya yabancı misafirleri burada ağırlamada, ülkemizi ve geleneksel değerlerini sunmak açısından olağanüstü bir fırsattır. Konakların restorasyonlarının yapılarak turizme kazandırılması ile Kastamonu'ya daha da çok yerli ve yabancı misafir çekebilir. Bu noktada göz önünde bulundurulması gereken unsur, konakların yaşanabilen evler olmasıdır. Bir konak, içinde yaşayan birileri olmazsa yavaş yavaş çürür ve yıkılır. Yıkılan tek şey konağın kendisi değildir. Zira konaklar yaşadığı dönemin ruhunu tüm yönleriyle yaşatan, maneviyatla yaşayan ahşap yaşam alanlarıdır. Konakların yok olup gitmesi, restorasyon işlemleri için konak sahiplerinin yeterli bilince ve bilgiye sahip olmamaları, tarihi yapıların yok olup gitmesine ve turizme kazandırılamamasına yol açmaktadır. Araştırmanın amacı; Kastamonu şehrindeki konakların turizm potansiyelinin incelenmesi, yeniden işlevlendirme olanaklarının ayrıntılı bir şekilde ele alınarak Kastamonu konaklarının sahip olduğu bu potansiyelin nasıl turizme kazandırılabileceğidir. Araştırma yöntemi olarak, niteliksel (kalitatif) analiz yöntemlerinden biri olan odak grup görüşmesi yöntemi tercih edilmiştir. Odak grup kamu kurumlarından, özel sektör temsilcilerinden ve sivil toplum kuruluşlarından katılımcılardan oluşturulmuştur. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde analitik genelleme yapılmıştır. Toplanan veriler, nitel veri analizi yaklaşımlarından betimsel analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Analiz sonucunda Kastamonu konaklarının turizme kazandırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Historical streets, neighborhoods, cities and civil architectural structures are worthy of tourism. Historical mansions located in rich cities in this direction such as in Kastamonu is an extraordinary opportunity to create in terms of presenting our country and traditional values in welcoming and welcoming domestic or foreign guests coming to our country for tourism. With the restoration of the mansions and tourism, it is possible to attract more domestic and foreign visitors to Kastamonu. What is important to consider at this point is that the mansions are houses that can live inside. A mansion, if there are not any inhabitants, it will slowly rot and fall down. The only thing that is destroyed is not the place itself. Because the mansions are the living spaces of the spiritual living which live the soul of the period that they live in all directions. The disappearance of the mansions and the fact that the host owners do not have enough knowledge and knowledge for the restoration process lead to the destruction of historical buildings and the loss of tourism. The purpose of the research is that an examination of the tourism potential of the mansions in the city of Kastamonu explains in detail the possibilities of re-activation and how this potential of Kastamonu mansions can be brought to tourism. The focus group is consisted of participants from public institutions, private sector representatives and non-governmental organizations. An analytical generalization has been made in the evaluation of the collected data. The collected data have been analyzed using descriptive analysis technique from qualitative data analysis approaches. As a result of the analysis, suggestions for tourism of Kastamonu mansions have been presented.