İstihbarat ve karşı istihbarat hizmetlerinin aralarındaki ilişkiler
Relationships between intelligence and counterintelligence
  1. Tez No: 497407
  2. Yazar: MAHMUT ÇORUMLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hizmet İşletmeciliği Yönetimi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Günümüzde şirketlerin ve devletlerin varlığı, elde ettikleri istibaratı kullanma ve karşı istihbarat uygulamlarına bağlıdır. Tarih içerisinde bu konuda birçok farklı örnek mevcuttur. Fakat incelenen olaylar ve durumlar değerlendirildiğinde ifadeler ve uygulamalar arasında farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu nedenle bu çalışmada, istihbarat ve karşı istihbaratın mevcut tanımları ve uygulamaları değerlendirilmiş ve mevcut duruma göre tanımlamalar yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca yapılan tanımlamalar esas alınarak mevcut modeller değerlendirilmiş ve devletler bağlamında istihbarat, karşı istihbarat uygulamaları için yeni bir model teorisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the existence of companies and governments depends on their use of intelligence and counter intelligence practices. There are many different examples in history of governments. However, when the events and situations examined are evaluated, it is seen that there are differences between expressions and applications. For this reason, in this study; the current definitions and applications of intelligence and counterintelligence have been evaluated and tried to be defined according to the current situation. In addition, the existing models were evaluated on the basis of the definitions made, and a new model theory for intelligence and counter intelligence applications in the context of states was put forward.