Tükenmişlik ile işten ayrılma niyeti ilişkisi: Kastamonu il merkezindeki banka çalışanları üzerine bir uygulama
The relationship between burnout and intention to leave work: An application on bank employees in Kastamonu province center
  1. Tez No: 497412
  2. Yazar: FAİKA SELCEN AKILLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİNE HALİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti, üretkenlik karşıtı örgütsel davranışlardan ikisidir. Bu çalışmanın amacı, tükenmişlik ile işten ayrılma niyeti ilişkisini belirlemektir. Literatür taraması ve anket uygulaması aracılığıyla bu amacın gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre tükenmişlik algısı ile işten ayrılma niyeti arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmaktadır. Çalışmada ayrıca tükenmişliğin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma boyutu ile işten ayrılma niyeti arasında doğru orantılı bir ilişki olduğunu gösteren sonuçlar elde edilmiş, kişisel başarı boyutunun ise işten ayrılma niyeti üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Bankacılık çalışanlarında tükenmişliğin sık sık görülen bir bozukluk olduğunun belirlendiği çalışmada, sektör çalışanlarının bu sebeple çok kez işten ayrılmayı düşündükleri tespit edilmiştir. Araştırmanın Kastamonu ilindeki banka çalışanlarından ibaret olması, ulaşılan sonuçların sınırlılıklarını meydana getirmektedir
Özet (Çeviri)
Burnout and leave of employment intention are two of productivity contrary organisational behavior. The goal of this study is to determine the relationship between burnout and intention to leave work. For reaching this goal the literature review and questionnaire application methodologies have been used. The results showed that there's a positive relationship between the burnout perception and leave of employment intention. The results also showed that there is a positive relationship between the emotional burnout and desensitision and leave of employment intention. The results showed that there is no relationship between the personal success and leave of employment intention. In this research which shows that the burnout syndrome is common in banking sector; showed that the employees most of the time think about leaving their job. The study only contains the bank employees in Kastamonu and this is the limitedness of the study.