Teknik ve mesleki eğitim rehabilitasyonu ve bunun çalışanlar üzerindeki etkisi: Libya çimento sektöründe bir uygulama
The technical and vocational training rehabilitation and it's impact on workers: A study on Libya cement sector
  1. Tez No: 497414
  2. Yazar: AİMAN NASEREDDIN EDWEBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gerçek anlamıyla eğitim üretimin gerçek unsurudur ve eğitimin temel amaçları iyi bir nesil yetiştirmek ve onları, endüstrinin özerklik ve değerli üretim gereklerine uygun olarak gereğince eğitmektir. Bu nedenle araştırmaya konu olan sorunun araştırmacı tarafından yapılan tanımına dayanarak çok sayıda hipotez ve soru tez içerisinde yer almıştır. Bu hipotezler aşağıdaki sorularda özetlenmiştir: 1. Eğitim ve rehabilitasyonun üretim maliyetleri üzerinde herhangi bir etkisi var mı? 2. Maliyet artışını sınırlayacak olumlu etkiler var mı? 3. İşçilerin üretim verimliliklerini arttıran teşvikler ve güdüler üzerinde herhangi bir rolü var mı? Nicel miktarları analiz etmek ve işçilerin performanslarındaki eksik tarafları anlamak amacıyla kullanılan bazı finansal göstergeler kullanmak yoluyla gelişimini izlemek için çalışmada tanımlayıcı yöntem ve iki diğer yöntem; analitik ve karşılaştırmalı tarihsel yöntemler kullanıldı. Bu çalışma aşağıdaki gibi beş bölüme ayrılmıştır: Giriş bölümünde çalışmanın genel çerçevesi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde performans parametreleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde üretim maliyetleri üzerinde durulurken üçüncü bölümde bir Arap çimento şirketinin kısa profili aktarılmıştır. Bu bölüm Arap çimento şirketinin tanıtımına ve şirketin kurumsal yapısının açıklanmasına ayrılmıştır. Dördüncü bölümde mesleki eğitimin rolü ve önemi üzerinde durulurken beşinci bölümde ise sonuçlara ve tavsiyelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Training in its true meaning is the real factor on production and the basic purposes of training is creating a good generation and training them is a necessity for sovereignty of the industry and valuable production. The researcher has given great interest in this study, and based upon defining the research problem by the researcher, many hypotheses and questions which have been answered. These hypotheses are summarized in following questions: 1. Is there any influence for training and rehabilitation on production costs? 2. Are there any positive effects which limit cost inflation? 3. Is there any role to incentives and motives in raising production efficiency of the workers? The study adopted the descriptive methodology, and the two methodologies; analytical and comparative historical to analyze the quantitative quantities and pursuing its development through the use of some financial indicators used in evaluating economic performance of productive units in order to know the deficient sides in workers performance. This study was divided into five chapters as follows: The introductory chapter addresses the general framework of the study, the first chapter was assigned to introduce performance perimeters. The second chapter addresses the concept of production costs whereas the third chapter deals with a brief profile of the Arab Cement Company. This chapter was assigned to introduce the Arab Cement Company and explaining the organizational structure of the company. The fourth chapter deals with role and importance of vocational training, and fifth chapter includes results and recommendations.