Sermaye ve faaliyet kavramlarının Libya'daki kullanımları üzerine: İncelemeler ve tavsiyeler
The use of capital and operating concepts in Libya: Reviews and recommendations
  1. Tez No: 497415
  2. Yazar: ABDANNASER O ASSOUDANİ ABUSHOUFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kurumun kârları ve bir dereceye kadar da sabit kıymetleri arasında var olan ilişki sermaye giderleri ve kaynak harcamaları arasındaki fark üzerinden derinleşmektedir. Hiç şüphe yok ki, kaynak harcamaları ile sermaye giderleri arasındaki ayırım eksikliği kurumların ve mali durumlarının sonuçlarını iyi bir şekilde ortaya koymaktadır. Örneğin, kaynak olarak düşünülmesi gereken bir banka varsa ve kurum bunu bir kapitalist olarak kabul ederse, bu, karları şişirmeye ve varlıkların değerini finansal durum listesinde gerçek değerinde daha büyük bir değer ile sunmaya götürecektir ve kapitalist bankanın bir kaynak bankası olduğu düşünülürse, bunun tersi de geçerlidir. Dolayısıyla, kârlar ve sabit kıymetler, olmaları gerekenden daha az olacaktır ve farklı çalışma yıllarının sonuçlarının karışması sonucunu doğuracaktır ki bu istenmeyen bir durumdur. Bu araştırmanın amacı, sermaye ve faaliyet giderlerin, birbirinden ayırmak için geliştirilmekte olan net bir politika olup olmadığını ve Libyada ki kullanımları üzerine neler yapılabileceğini tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
The association that existed between the profits of the institution and its fixed assets to some extent deepening on the distinction between capital expenditures and resource expenditure. There is no doubts that the lack of discrimination between resource expenditures and capital expenditures lead to present well the result of the institutions and their financial position. For example, if there is a bank that must be considered resource and the institution considered it as a capitalist, this will lead to inflate the profits and present the value of the assets in the list of the financial position with greater value of its real value and vice versa in the case that the capitalist bank is considered a resource bank. Thus, the profits and fixed assets will be less than they should and the consequent of mixing the results of different years of work which is not desirable. The purpose of this research is to find out if there is any clear policy development to distinguish between capital and revenue expenditures and to discuss the use of concepts what can be done in Libya.