Ebelik öğrencilerinin doğum ağrısı ve yönetimi hakkındaki bilgi düzeyleri ile doğum ağrısının hafifletilmesinde kullanılan non- farmakolojik yöntemlere yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining the knowledge levels of midwifery students on labor pain and its management, and their attitudes towards non-pharmacological methods used in the relief of labor pain
  1. Tez No: 963187
  2. Yazar: ELİF ECE TUĞSUZ AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN YEDİEL ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma ebelik öğrencilerinin doğum ağrısı ve yönetimi hakkındaki bilgi düzeyleri ile doğum ağrısının hafifletilmesinde kullanılan non- farmakolojik yöntemlere yönelik tutumlarının belirleyerek literatüre katkı sağlamak ve bu alanda yapılacak araştırmalara kaynak oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 15.11.2023 – 26.06.2025 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Ebelik bölümünde, doğum dersini almış veya almaya devam etmekte olan toplam 117 öğrenciyle tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında ''Ebelik Öğrencilerinin Doğum Ağrısı ve Yönetimi Hakkındaki Bilgi Düzeylerini Belirleme Anket Formu'' ve ''Non- Farmakolojik Yöntemler Hakkında Görüş Belirleme Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS Statistics v.22 programı kullanılmıştır. Veriler frekans ve yüzdelik oranlarına göre tablolar halinde sunulmuştur. Öğrencilerin %92,3' ünün solunum tekniklerini bildiği, %64,1'inin solunum tekniklerini kullandığı belirlenmiştir. Gebe olduklarında doğum ağrısına müdahale edilmesini isteyen öğrencilerin, %85,8' inin doğum ağrısının müdahale edilebilir olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to contribute to the literature and guide future research by determining midwifery students' knowledge levels about labor pain and its management, as well as their attitudes toward non-pharmacological pain relief methods. The study was conducted as a descriptive research between 15.11.2023 – 26.06.2025 with a total of 117 students who had taken or were currently taking the childbirth course in the Midwifery Department of Kafkas University. Data were collected using the“Questionnaire on Knowledge Levels Regarding Labor Pain and Management”and the“Form for Determining Opinions on Non-Pharmacological Methods.”Data were analyzed using SPSS Statistics v.22 and presented in frequency and percentage tables. While %92,3 knew breathing techniques, only %64,1 used them. It was found that %85,8 of students who wanted intervention for labour pain when they were pregnant believed that labour pain was treatable.