Preterm erken membran rüptüründe neonatal ve maternal sonuçlar
Preterm premature rupture of membranes and neonatal and maternal outcomes
- Tez No: 497467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FERDA VERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Preterm erken membran rüptürü (PEMR) tüm gebeliklerin %5-10'unda görülmektedir. PEMR, maternal ve fetal enfeksiyon, fetusta pulmoner hipoplazi, kord prolapsusu, fetal deformite gelişimi, yenidoğan yoğun bakımı gereksinimi ile ilişkilidir. PEMR %20-50 oranında preterm doğumla ilişkili olduğu için prematüriteden kaynaklanan neonatal sonuçlardan da sorumludur. PEMR olgularının maternal ve neonatal sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 2010-2014 yılları arasında PEMR nedeniyle takip edilen 192 tekiz gebelik sonuçları incelenmiştir. Çalışmamızda, latensi süresi, 5.7±6.2 gün olarak bulunmuştur. Gestasyonel yaşa göre 28 hafta altında PEMR olan olgularda latensi süresi, 28 hafta üzerindeki olgulara göre anlamlı olarak yüksektir. Hastaların %14.5'inde koryoamniyonit gelişmiştir. Başvuru anında, erken gebelik haftası, yüksek lökosit ve CRP değerleri, düşük amniyotik sıvı indeksi, koryoamniyonit riskini arttıran faktörler olarak öne çıkmışlardır. Latensi süresinin uzamasıyla, yenidoğan morbiditesinde anlamlı azalma, febril morbiditede ise anlamlı artış gerçekleşmiştir. Perinatal mortalite hızı, %6.7 olup, 28 hafta altındaki grupta anlamlı olarak fazladır. PEMR hastalarında, bulgularımız litereatür ile benzerdir. PEMR yönetimi, hala birçok tartışmalı nokta içermektedir. Bu noktaların aydınlatılabilmesi için,randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Preterm prematüre rupture of membranes (PPROM) is a relatively common, complicating 5-10% of all pregnancies. PPROM is typically associated with worse fetal and neonatal outcomes such as maternal and fetal infection, pulmonary hypoplasia, umbilical cord prolapse, fetal malformation, admission to neonatal intensive care unit (NICU). Since, PPROM is a common reason of preterm delivery, neonatal morbidity is increased in patients with PPROM. A review of medical records of Suleymaniye Women Health Training and Research Hospital, Department of Obstetrics was performed on 192 PPROM singleton pregnancies between 2010-2014 to reveal maternal and neonatal results. Duration of latency was 5.7±6.2 days, with significant difference between pregnancies with gestational age less than 28 weeks and more than 28 weeks. 14.5% of all patients developed chorioamnionitis. It was detected that chorioamnionitis risk was increased with decreasing gestational age, higher levels of leukocyte and CRP levels on admission, lower amniotic fluid index. Prolongation of latency resulted in better outcomes of neonates but higher rate of febril morbidity. Perinatal mortality rate was 6.7% and higher in group with gestational age less than 28 weeks. Our findings support the existing literature. More randomized-controlled trials are warranted in PPROM.