Erken membran rüptüründe kullanılan farklı antibiyotik rejimlerinin 34. gebelik haftası sonrasında maternal ve fetal sonuçlara etkisi
The effect of different antibiotic regimens used in preterm premature rupture of membranes on maternal and fetal outcomes after 34 weeks of gestation
  1. Tez No: 964280
  2. Yazar: GÜLCAN KARATAŞ GEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Karataş Gezen G, Erken Membran Rüptüründe Kullanılan Farklı Antibiyotik Rejimlerinin 34. Gebelik Haftası Sonrasında Maternal ve Fetal Sonuçlara Etkisi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Van, 2025. Amaç: Bu çalışmanın amacı, 34. gebelik haftasından sonra erken membran rüptürü (EMR) tanısı alan gebelerde uygulanan iki farklı antibiyotik rejiminin maternal ve neonatal sonuçlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda yürütülen tek merkezli, randomize, prospektif bir klinik araştırma olarak tasarlanmıştır. Toplam 40 hasta, bilgisayar destekli randomizasyon yöntemiyle eşit olarak iki gruba ayrılmıştır. Antibiyotik Rejim 1 grubuna sulbaktam + ampisilin, azitromisin ve amoksisilin; Antibiyotik Rejim 2 grubuna ise seftriakson, klaritromisin ve amoksisilin uygulanmıştır. Her iki rejimin uygulama süresi 7 gün ile sınırlandırılmıştır. Katılımcıların obstetrik öyküleri, doğum zamanı, latent süre, enfeksiyon belirteçleri (WBC, CRP), neonatal doğum ağırlığı, APGAR skorları, yatış süresi, maternal komplikasyonlar ve EMR tanı yöntemleri değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 27.0 programında analiz edilmiş; parametrik testler için Student's t-testi, parametrik olmayan veriler için Mann–Whitney U testi, kategorik veriler için ise Ki-kare veya Fisher's exact test kullanılmıştır. Bulgular: Her iki grup arasında obstetrik özellikler, doğum zamanı, latent süre, doğum şekli ve EMR tanı yöntemi açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Neonatal sonuçlar incelendiğinde, doğum ağırlığı, APGAR skorları ve hastanede yatış süresi benzer seyretmiştir. Ancak yenidoğan yatış süresi Grup 1 de 8.3±6.7 gün,Grup 2 de ise 4.3±1.9 gün olarak izlenmiş olup, fark istatistiksel anlamlı olmamakla birlikte klinik açıdan dikkate değer bulunmuştur (p=0.356). Enfeksiyon belirteçleri (WBC ve CRP) yönünden gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Maternal komplikasyon oranları da benzer bulunmuş, koryoamniyonit ve dekolman plasenta insidanslarında anlamlı fark izlenmemiştir. Sonuç: 34. gebelik haftasından sonra gelişen EMR olgularında kullanılan iki farklı antibiyotik rejimi, maternal ve neonatal sonuçlar açısından benzer klinik etkiler göstermiştir. Yenidoğan yatış süresi bakımından gözlenen farklılık, örneklem büyüklüğünün artırılmasıyla istatistiksel anlamlılık kazanabilir. Bu çalışma, EMR yönetiminde antibiyotik rejimi seçiminde hasta özellikleri ve kurumsal protokollerin belirleyici olabileceğini göstermekte; daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Karataş Gezen G, İngilizce Tez Başlığı, University of Van Yuzuncu Yil, Institute of ….., Faculty of …., Department of ….. Ph.D Thesis, Van, 2025. Objective: The aim of this study was to compare the effects of two different antibiotic regimens on maternal and neonatal outcomes in pregnancies diagnosed with prelabor rupture of membranes (PROM) after 34 weeks of gestation. Materials and Methods: This single-center, randomized, prospective clinical study was conducted at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center, Department of Obstetrics and Gynecology. A total of 40 patients were randomly assigned into two equal groups using computer-based randomization. Group 1 received sulbactam + ampicillin, azithromycin, and amoxicillin, while Group 2 received ceftriaxone, clarithromycin, and amoxicillin. The duration of antibiotic administration was limited to 7 days in both groups. Obstetric history, gestational age at delivery, latency period, infection markers (WBC, CRP), neonatal birth weight, Apgar scores, neonatal hospital stay duration, maternal complications, and PROM diagnostic methods were evaluated. Data were analyzed using SPSS version 27.0. Student's t-test was used for parametric variables, Mann–Whitney U test for non-parametric variables, and Chi-square or Fisher's exact test for categorical data. Results: There were no statistically significant differences between the two groups in terms of obstetric characteristics, gestational age at delivery, latency period, mode of delivery, or method of PROM diagnosis (p>0.05). Neonatal outcomes including birth weight, Apgar scores, and length of hospital stay were comparable. However, the neonatal hospital stay was longer in Group 1 (8.3±6.7 days) compared to Group 2 (4.3±1.9 days), a difference that was not statistically significant (p=0.356) but may be clinically relevant. No significant differences were observed in infection markers (WBC and CRP) between the groups. Maternal complication rates, including chorioamnionitis and placental abruption, were also similar. Conclusion: In cases of PROM after 34 weeks of gestation, the two antibiotic regimens demonstrated comparable clinical effects on both maternal and neonatal outcomes. The observed difference in neonatal hospital stay, although not statistically significant, may gain significance in studies with larger sample sizes. This study suggests that individual patient characteristics and institutional protocols may play a more decisive role in the selection of antibiotic regimens. Further large-scale studies are warranted.