Erken preterm prematür membran rüptürü olan olgularda eotaksin-2 seviyeleri ve neonatal sonuçlarla ilişkisi
The relationship between eotaxin-2 levels and neonatal outcomes in cases of early preterm premature membrane rupture
  1. Tez No: 836887
  2. Yazar: İZEM İMGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DİNÇGEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Erken preterm prematür membran rüptürü olan gebelerle, benzer hafta ve özelliklere sahip sağlıklı gebeleri kıyaslayarak, inflamatuar bir belirteç olan eotaksin-2 düzeyleri arasındaki farkı göstermeyi hedefledik. Ayrıca eotaksin-2 düzeyleri ile neonatal sonuçlar arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Bursa Tıp Fakültesi uygulama hastaneleri olan Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Bursa Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde erken preterm prematür membran rüptürü nedeniyle yatışı yapılan 90 gebe ile 90 sağlıklı gebe dahil edildi. Hastaların demografik, obstetrik ve klinik özellikleri kaydedildi. Eotaksin-2 seviyeleri ELİSA yöntemi ile ölçülerek iki grup arasında karşılaştırıldı ve neonatal sonuçları öngördürücü rolü değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Object: This study aimed to show the difference between the levels of eotaxin-2, an inflammatory marker, by comparing pregnant women with early preterm premature rupture of membranes and healthy pregnant women with similar weeks and characteristics. We also aimed to show the relationship between eotaxin-2 levels and neonatal outcomes. Materials and Methods: Our study included 90 pregnant women who were hospitalized due to premature rupture of membranes and 90 healthy pregnant women at Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital and Bursa City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic, which are the affiliated hospitals of the University of Health Sciences, Bursa Faculty of Medicine. Demographic, obstetric and clinical characteristics of the patients were recorded. Eotaxin-2 levels were measured by the ELISA method and compared between the two groups, and the predictive role of neonatal outcomes was evaluated.