Üniversite öğrencilerinin yeme tutum ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının saptanması
Determination of eating attitudes and healthy lifestyle behaviors of university students
  1. Tez No: 497486
  2. Yazar: BURCU AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin yeme tutum ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının saptanması ve yeme tutumu oluşturan faktörlerin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Haziran 2017 - Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul'da özel bir üniversitedeki Sağlık Bilimleri Fakültesi beslenme ve diyetetik (140), hemşirelik (36), çocuk gelişimi (47), fizyoterapi ve rehabilitasyon (87), sağlık yönetimi (29) bölümlerinde öğrenim gören 339 sağlıklı katılımcı üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri, katılımcıların demografik ve kişisel özelliklerinin değerlendirildiği sosyo-demografik veri formu, Yeme Tutumu Testi (YTT) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları (SYBD) ölçeği kullanılarak, yüz yüze anket uygulanarak toplanmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 21,57±2,45 yıl, Beden Kütle İndeksi (BKİ) değerlerinin ortalaması 22,05±3,80 kg/m2 olarak bulunmuştur. Katılımcıların okudukları bölüm ile beden kütle indeksi sınıflaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmaya katılan kadınların %12,3'ü; çalışmaya katılan erkeklerin %6,4'ü yeme tutum bozukluğuna sahipken; kadınların %87,7'sinde, erkeklerin %93,6'sında yeme bozukluğu saptanmamıştır. Bireylerin YTT puanlarına göre sağlık sorumluluğu alt boyut puan ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p: 0,012).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine eating attitudes and healthy lifestyle behaviors of university students and to determine the eating attitude factors. The study was carried out between June 2017 and October 2017 at a private university Health Sciences Faculty in Istanbul in the departments of nutrition and dietetics (140), nursing (36), child development (47), physiotherapy and rehabilitation (87) and it was carried out on 339 healthy individuals. The research data were collected by applying a face-to-face questionnaire and using the socio-demographic data form, the Eating Attitudes Test (EAT), and the Healthy Lifestyle Behaviors (SDBD) scale in which participants' demographic and personal characteristics were assessed. The average age of the individuals was found to be 21.57 ± 2.45 years and Body Mass Index (BMI) values was found to be 22,05 ± 3,80 kg / m2. There was a statistically significant relationship between the body mass index classification and the individual's university departments. While 12,3% of the women participating in the study; 6.4% of the men who participated in the study had an eating disorder; 87.7% of the women and 93.6% of the men did not have any eating disorders. A statistically significant difference was found in terms of average scores of health responsibility subscale scores according to the eating attitude test scores of the individuals (p: 0,012).