Baba adaylarının gebelik sürecindeki cinsel yaşantılarının belirlenmesi
Determination of sexual lives of father candidates in pregnancy
  1. Tez No: 497487
  2. Yazar: AHU AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ, DOÇ. DR. MUALLA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu araştırma baba adaylarının gebelik sürecindeki cinsel yaşantılarını belirlemek amacıyla triangülasyon yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini, 25 Ağustos 2017-18 Ekim 2017 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi obstetri polikliniğine prenatal izlem amacıyla başvuran, dahil edilme kriterlerini kapsayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 29 gebenin eşi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, araştırmacılar tarafından ilgili literatür temel alınarak hazırlanan baba adaylarına yönelik tanıtıcı bilgileri içeren kişisel bilgi formu, yarı yapılandırılmış bireysel derinlemesine görüşme formu ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği Erkek Formu ile toplanmıştır. Ölçeğin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması 2004 yılında Soykan tarafından yapılmıştır. Bireysel derinlemesine görüşme ile baba adaylarına toplam yedi soru yöneltilmiştir. Bireysel derinlemesine yapılan görüşmeler ses kayıt cihazına kaydedilerek elde edilen verilerin analizinde, görüşme dökümleri Windows Word programında bilgisayar ortamına aktarılmış, ham veriler gruplandırılmış, gruplandırılan veriler de kodlanarak içerik analizi yapılmıştır. Kişisel bilgi formu ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği Erkek Formu'ndan elde edilen verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler sayılar kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği Erkek Formu'nun cronbach alpha iç tutarlılık katsayısı .56 olarak hesaplanmıştır. Bulgular: Araştırmada baba adaylarının Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği Erkek Formu'ndan aldıkları puan ortalamalarının 12,17±2,68 (minimum puanın 7 ve maksimum puanın ise 19) olduğu belirlenmiştir. Bireysel derinlemesine yapılan görüşmeler sonucunda, baba adaylarının gebeliğe ilişkin duygu ve düşünceleri, cinselliğe ilişkin duygu ve düşünceleri ile gebelik sürecinde cinsel yaşam temaları belirlenmiştir. Sonuç ve öneriler: Araştırmada, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği Erkek Formu'ndan 11 ve üstü puan alan 21 baba adayının olduğu saptanmıştır. Gebelik sürecinde baba adaylarının cinsel ve sosyal yaşantılarının kısıtlandığı, eşler arasında cinselliğe ilişkin duyguların konuşulamadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda doğum hazırlık sınıflarına anne adayları ile birlikte baba adaylarının da katılımının sağlanması ve hemşirelerin bu hazırlık sınıflarında çiftlere cinsel yaşam ile ilgili eğitim vermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out using triangulation method to determine the sexual lives of the father candidates during the pregnancy period. Methods: The sample of the research consisted of 29 pregnants' husbands who applied for the prenatal follow-up to Mersin University Health Research and Application Center obstetry policlinic, encompassed inclusion criteria and agreed to participate in the research between the dates of August 1, 2017 and October 18, 2017. The data of the research have been collected by using personal information form and semi structured individual in-depth interview form which contain information about the father candidates prepared by the researchers based on the related literature and Arizona Sexual Experience Scale Male Form. The Turkish validity and reliability study of the scale was carried out by Soykan in 2004. A total of seven questions were asked to the father candidates through individual in-depth interviews. Individual in-depth interviews were recorded on a voice recorder, the interviews were transferred to the computer environment in the Windows Word program, the raw data were grouped and the grouped data were coded and content analyzed. SPSS 20.0 package program was used to analyze the data obtained from the personal information form and Arizona Sexual Experience Scale Male Form. The data of the study were evaluated using mean, standard deviation, minimum and maximum values. In the study, cronbach alpha internal consistency coefficient of Arizona Sexuality Inventory Male Form was calculated as .56. Results: In the study, it was determined that the average scores of 12,17 ± 2,68 points (the minimum score was 7 and the maximum score was 19) from the Arizona Sexuality Scale Male Form. As a result of individual in-depth interviews, themes including feelings and thoughts of father candidates about pregnancy, feelings and thoughts about sexuality and sexual life in pregnancy period were determined. Conclusion and suggestions: The research found that there were 21 father candidates who scored 11 or higher from the Arizona Sexuality Scale Male Form. During the pregnancy period, it was determined that the sexual and social experiences of the father candidates were restricted and the sexual feelings were not discussed among the spouses. In line with these results, it is suggested that the participation of the candidates of the fathers as well as the candidates of the mothers to the preparatory classes of the birth and the nurses should give education about the sexual life of the couple in these preparatory classes.