Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerinde akıllı telefonbağımlılığı ve depresyon ilişkisi
Smartphone addiction and its relationship with depression in Necmettin Erbakan University students
  1. Tez No: 497511
  2. Yazar: MUAMMER KUNT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KEMAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Public Health, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Akıllı telefonlar, bağımlılık oluşturacak şekilde hayatımızın içinde yer almaya başlamıştır. Bu çalışmada, Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı prevalansını ve bu durumu etkileyen faktörleri saptamak ve üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ile depresyon arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma, 1 Mart-15 Haziran 2017 tarihleri arasında, 2016-2017 eğitim öğretim döneminde Necmettin Erbakan Üniversitesine bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında kayıtlı olan 509 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından literatür taraması sonucu oluşturulmuş anket formu ile birlikte Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form ve Beck Depresyon Envanteri katılımcılara gözetim altında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Smartphones have begun to take part in our lives in a way they cause addiction. In this study, it was aimed to determine the prevalence of smartphone addiction in Necmettin Erbakan University students and the factors affecting this situation and to investigate the relationship between smartphone addiction and depression in university students. Method: This cross-sectional study was conducted on 509 students who were enrolled in faculties, junior college and vocational schools affiliated to Necmettin Erbakan University between 1 March and 15 June 2017 during the 2016-2017 education period. Together with the questionnaire form which was prepared by the researcher after literature review Smart Phone Addiction Scale-Short Form and the Beck Depression Inventory were applied to the participants under supervision.