Klinik ve subklinik hipotiroidi tanısı olan hastalarda inflamatuvar parametreler, lipid profili ve klinik değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of i̇nflammatory parameters, lipid profile and clinical values in patients with clinical and subclinical hypothyroidism
- Tez No: 497512
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada, daha önce farklı çalışmalarda ayrı ayrı incelenen, kardiyovasküler hastalık ile ilişkili olan lipid profili, inflamatuvar belirteçleri, klinik parametreleri ve kardiyovasküler hastalıkların bir göstergesi olarak kabul edilen karotis intima media kalınlığı (KİMK) ölçümlerinin tamamını aşikar ve subklinik hipotiroidi (SHT) hastalarında karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları servisine, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ve İç Hastalıkları polikliniğine Mart 2017-Aralık 2017 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş üzeri, ilk defa aşikar ve SHT tanısı konan ve tedavi almamış hastalarda kilo ve BKİ; serum lipid, hs-CRP, ESH, TMab, TGab ve KİMK ölçülerek demografik verilerle laboratuvar bulguları arasında ilişkinin olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bulgular: Çalışmaya, 55'i (%87) kadın, 8'i (%13) erkek toplam 63 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 34.4±11.9 saptandı. Hastaların 51'i (%81) SHT, 12'si (%19) aşikar hipotiroidi tanısı aldı. Hastaların BKİ değerlerinin ortalaması 27.1±5.6 kg/m2 olarak ölçüldü. Sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri normal sınırlarda bulundu. Hastaların laboratuvar incelemelerinde ESH 12.6±9.1 mm/s, hs-CRP 4.3±15.5 mg/L, total kolesterol 195±43.1 mg/dL, LDL kolesterol 115.3±36.1 mg/dL ve Lp(a) 17.8±20.3 mg/dL; KİMK ortalaması ise 0.66±0.17 mm olarak değerlendirildi. Hastalar, SHT ve aşikar hipotiroidi şeklinde 2 gruba ayrılarak değerlendirildiğinde yaş ve cinsiyet açısından fark yoktu (sırasıyla p=0.87, p=0.65). İki grup arasında LDL değerleri normal değerlerden yüksek bulunmasına karşın anlamlı farklılık saptanmadı (p=0.23). Aşikar hipotiroidi grubunun ortalama serum hs-CRP değeri SHT grubuna göre daha yüksek bulundu (p=0.59). Aşikar hipotiroidi hastalarının KİMK ölçüm ortalaması, SHT hastalarından istatiksel anlamlı olmasa da daha yüksek tespit edildi (p=0.11). İki grubun KİMK ortalaması yaşa göre sağlıklı popülasyondan yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to perform a comparative evaluation of lipid profile, inflammatory markers, clinical parameters, which are related to cardiovascular diseases, and measurements of carotid intima media thickness (CIMT), which is considered to be an indicator of cardiovascular diseases, in patients with overt and subclinical hypothyroidism (SHT), all of which have been studied separately in different studies. Methods: It was aimed to investigate the relationship between demographics and laboratory findings of the patients (>18 years old) who admitted to Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty Hospital, Department of Endocrinology and Metabolism Diseases, and Outpatient Clinic of Endocrinology and Metabolism Diseases and Internal Medicine between March 2017 and December 2017 and who were diagnosed with overt and SHT for the first time and who had not been treated, by measuring weight, and BMI; serum lipid, hs-CRP, ESR, TMab, TGab and CIMT of the patients. Results: A total of 63 patients were included in the study, 55 (87%) of them were female and 8 (13%) of them were male. The mean age of the patients was 34.4±11.9. Fifty-one (81%) patients were diagnosed with SHT, and 12 (19%) of them were diagnosed with overt hypothyroidism. The mean BMI of the patients was measured as 27.1±5.6 kg/m2. Systolic and diastolic blood pressure values were within normal limits. In laboratory evaluation; ESR was 12.6±9.1 mm/h, hs-CRP was 4.3±15.5 mg/L, total cholesterol level was 195±43.1 mg/dL, LDL cholesterol was 115.3±36.1 mg/dL, and Lp (a) was 17.8±20.3 mg/dL and the mean of CIMT was 0.66±0.17 mm. Patients were divided into 2 groups as subclinical and overt hypothyroidism, and there was no difference in terms of age and gender between the groups (p=0.87, p=0.65, respectively). Although the mean LDL values of both groups were higher than normal level, there was no significant difference between the groups (p=0.23). The mean serum hs-CRP level of the overt hypothyroidism group was higher than the SHT group (p=0.59). The mean CIMT measurements of the overt hypothyroidism patients was higher than the SHT patients (p=0.11). The mean CIMT of both groups were higher than age-matched healthy population.