Ağır ticari taşıtlarda yarı aktif süspansiyon sistemleri yardımıyla titreşim kontrolü
Vibration control of heavy commercial vehicles by mr dampers
- Tez No: 497571
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kontrol mühendisliğinde lineer ve non-lineer sistemlerin yarı aktif elemanlar ile kontrolü, hem teorik hem de pratik açıdan oldukça fazla ilgi gören bir çalışma konusu haline gelmiştir. Bunun nedenlerinden bazıları, yarı aktif sistemlerin pasif sistemlerin güvenilirliğine sahip olması ve aktif sistemlerden daha az enerji gereksinimi duymaları olarak sıralanabilinir. Bu tez çalışmasında kamyon kabinlerinde günümüzde aranan konforu ve yol tutuşunu mümkün olabildiğince arttırmak için MR ( Magnetoreolojik) damperli yarı aktif süspansiyonlar üzerinde LMI tabanlı H∞ kontrol uygulaması yapılmıştır. Kontrolörün performansı sisteme MR sönümleyicinin bağlı olmadığı“Serbest”durum, MR sönümleyicinin bağlı olduğu ancak herhangi bir gerilim uygulanmadığı“Pasif (MR)”durum ve kontrolörün uygulandığı durumlar arasında karşılaştırmalar yapılarak irdelenmiştir. Simülasyon verilerinden elde edilen gerek koltuk ve kabinin yer değiştirme-zaman, ivme-zaman grafikleri gerekse koltuk ve kabinin titreşimlerinin değerleri ve bunların RMS değerleri tasarlanan kontrolörlerin etkinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Vibration control of lineer and non lineer semi active systems have been extensively targeted by researchers in control engineering. Since, semi active systems are more reliable and lower energy source than active systems. In this study, LMI Based H∞ control algorithm has been implemented on MR Dampers to possibly improve comfort and vehicle dynamics features of vehicle for customer claim. To evaluate performance of H∞ controller, conventional , passive MR without controller and semi-active MR with controller have been analyzed with digesting of comparison results. Not only seat and cabs' displacement – time and acceleration – time but also seat and cabs' maximum vibration, Ride Index, RMS values reflects effectiveness of controller.