Ratlarda oluşturulan iskemi reperfuzyon modelinde hasarın over dokusu üzerine olası etkileri ve vit D kullanımının etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 497614
  2. Yazar: IZZAT MUSAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKSİN ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışmamızda ratlarda oluşturulan deneysel 60 dk pneumoperitonium modeli sonrası overlerde oluşan iskemi reperfuzyon (İR) hasarın biyokimyasal, histopatolojik, mikrovasküler boyutu değerlendirilmiş, kontrol grubu ve bu hasarların önlenmesinde preoperatif vit D kullanılan çalışma grubu ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda 24 aylık gebe olmayan 200-250 gr ağırlığında Sprague Dawley cinsi dişi sıçanlar kullanıldı. Pneumoperitonium sağlandıktan 60 dk sonra desuflasyon gerçekleştirilmiş ve 30dk boyunca İAB normalize edilmiştir. Her biri 7 rattan oluşan 3 çalışma grubu oluşturulmuştur. Reperfüzyon periyodunu takiben midline abdominal insizyon uygulanarak overler vizualize edilmiş,sağ overde histopatolojik, sol overde biyokimyasal olarak oksidatif stres markırları üzerinden İR hasar değerlendirilmiştir. Histopatoloji olarak dokulardaki folliküler dejenerasyon,vasküler konjesyon, inflamasyon ,hemoraji ve ödem değerlendirildi. Biyokimyasal olarak, apaptoz markırı olan caspaz 3 ve DNA tamir mekanizmalarının nükleotid eksizyon tamiri (NER) kısmından sorumlu olan PCNA düzeği ve AMH düzeği değişiklikleri araştırıldı. Dvit uygulanan grup ile diğer iki grup (şam ve iskemi-reperfüzyon )arasında anlamlı fark olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In our study biochemical, histopatological, microvascular size of ischemic reperfussion damage in overs was assessed after create experimental 60 min pnemoperitonium model on the rats, compared with control group and study group which used preoperative vit D for prevention of damages. 24 month nonpregnant 200- 250 gr of weight Sprague Dawley species famale rats were used. 60 min after provide Pneumoperitonium desulfurization was realized and through 30 min İAB was normalized. Each consist of 7 rats 3 study groups was formed. To make overs visualize midline abdominal incision was performed following reperfusion period, IR damage was assessed histopathological in right over, biochemical in left over over oxidative stress markers. Follicular degeneration, vascular congestion, inflamation, hemorrhage and edema was assessed histopatological in tissues. Apaptosis marker Caspaz 3 and PCNA level which responsible of the part of nucleotid excision repair of DNA repair mechanism and AMH level changes was investigated. There was significant differences between the group which administer D vit. and other two groups (sham and ischemi reperfussion )