Crohn ve ülseratif kolit hastalarının takibinde Maresin 1 ve inflamatuvar belirteç düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Maresin 1 and inflammatory marker levels in the follow-up of Crohn's disease and ulcerative colitis patients
  1. Tez No: 843778
  2. Yazar: AYŞE BEYZA BEKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İBH (Crohn ve ülseratif kolit), alevlenme ve remisyon ile seyreden, tekrarlayıcı, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Alevlenme ve remisyon dönemlerinin bilinmesi tedavinin yönlendirilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle hastalığın aktivitesinin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca İBH'nın tanısında ve aktivitesinin değerlendirilmesinde etkin ve basit olarak kullanılabilecek noninvazif bir biyobelirteç arayışları halen devam etmektedir. Amacımız, Crohn ve ülseratif kolit hastalık aktivitesiyle maresin-1 (MaR1) düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını ortaya koymak ve olayın fizyopatolojisinin anlaşılmasına yönelik olarak maresin-1 ile inflamatuar belirteçler (IL-1β ve IL-6) ve biyokimyasal parametreler arasında korelasyon olup olmadığını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Mayıs-Aralık 2023 tarihleri arasında hastanemizin Gastroenteroloji Bölümü'ne başvuran, Crohn tanılı remisyonda 26 hasta ve aktivasyonda 33 hasta, ÜK tanılı remisyonda 29 hasta ve aktivasyonda 25 hasta ve İç Hastalıkları Polikliniği'ne kontrol amacıyla başvuran 30 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların klinik özellikleri kayıt altına alındı ve MaR1, IL-1β, IL-6, Ferritin, ESR, CRP, Fibrinojen, Total Protein, Albümin, LDH, Ürik Asit, Hemogram parametreleri ölçüldü. Çalışmaya katılan Crohn hastalarının aktivite düzeyleri Harvey Bradshaw İndeksi'ne göre, ÜK hastalarının aktivite düzeyleri ise Mayo Skorlama Sistemi'ne göre belirlendi. Veriler IBM SPSS Statistics 25 versiyon software istatistik programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: IBD (Crohn's disease and ulcerative colitis) is a recurrent, chronic inflammatory disease characterised by exacerbation and remission. Knowing the periods of exacerbation and remission is important in terms of guiding the treatment. Therefore, the activity of the disease should be determined accurately. In addition, the search for a noninvasive biomarker that can be used effectively and simply in the diagnosis and evaluation of the activity of IBD is still ongoing. Our aim was to determine whether there is a correlation between Crohn's and ulcerative colitis disease activity and maresin-1 (MaR1) levels and to evaluate whether there is a correlation between maresin-1 and inflammatory markers (IL-1β and IL-6) and biochemical parameters in order to understand the physiopathology of the disease. METHODS: Between May and December 2023, 26 patients with Crohn's disease in remission and 33 patients in activation, 29 patients with UC in remission and 25 patients in activation, and 30 healthy volunteers who applied to the Internal Medicine Outpatient Clinic for control purposes were included in the study. Clinical characteristics of the patients were recorded and MaR1, IL-1β, IL-6, ferritin, ESR, CRP, fibrinogen, total protein, albumin, LDH, uric acid and haemogram parameters were measured. The activity levels of Crohn's disease patients were determined according to the Harvey Bradshaw Index and the activity levels of UC patients were determined according to the Mayo Scoring System. Data were analysed using IBM SPSS Statistics 25 version software statistical programme.