Asemptomatik HbA1c yüksekliği olan kadın hastalarda polinöropati araştırılması
Investigation of polyneuropathy at female patients with asymptomatic HbA1c elevation
- Tez No: 497707
- Danışmanlar: UZMAN YILMAZ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Asemptomatik hbA1c yüksekliği ile polinöropati oluşumu arasındaki ilişkinin normoglisemik durumla karşılaştırılarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, hastanemiz kliniklerine Ocak 2017- Mart 2017 tarihleri arasında nöropati dışındaki semptomlarla başvuran ( nöropati açısından herhangi bir semptom veya muayene bulgusu olmayıp bu açıdan asemptomatik olan) ve subklinik hbA1c (hbA1c değeri DM tanı kriterleri arasında yer alan 6.4 sınırına ulaşmamış fakat normal üst sınır olarak kabul edilen 5.7' nin üzerinde seyreden) yüksekliği saptanan 30 kadın hasta ile normoglisemik sağlıklı 30 kadın hasta dahil edilmiş ve bu hastalarda sinir ileti incelemesi yapılmış, iki grubun parametreleri birbiriyle karşılaştırılmıştır. Bulgular: Amplitüd dağılımı açısından; tibial sinirde ve ulnar duysal sinirde istatistiksel anlamlı farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between asymptomatic HbA1c elevation and developing of polyneuropathy compared to the normoglycemic state. Materials and Methods: The study was carried out at our hospital clinics between January 2017 and March 2017. 30 patients that had asymptomatic (the patients had neither neuropathy symptoms nor clinical signs) and subclinic hbA1c values (was not above the 6.4 limit of DM diagnostic criteria but was above the normal upper limit of 5.7 hbA1c). Also 30 normoglycemic healthy women were included to our study as the control group. Nerve conduction studies were performed in these patients and the parameters of the two groups were compared. Results: In terms of amplitude distribution; there is a statistically significant difference at the tibial nerve and the ulnar sensory nerve.