Plak psoriasis hastalarında IL-12/23 ve IL-17 inhibitör tedavilerinin klinik sonuçlarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of clinical results of IL-12/23 and IL-17 inhibitor treatments in plaque psoriasis patients
- Tez No: 899750
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Psoriasis, sistemik inflamasyon ile karakterize, kronik bir deri hastalığıdır. Son yıllarda, IL-12/23 ve IL-17 inhibisyonu yapan biyolojik ajanlar, bu hastalığın yönetiminde önemli ilerlemeler sağlamıştır. Bu biyolojik ajanlar faz III ve gerçek yaşam çalışmalarında etkili ve güvenli olarak raporlanmasına rağmen, elde edilen veriler bu ajanların karşılaştırması için kısıtlı kalmaktadır. Bu çalışma, orta-şiddetli psoriasis için ülkemizde kullanılmakta olan IL-12/23 ve L-17 inhibisyonunda rol alan üç farklı biyolojik ajanın (ustekinumab, sekukinumab ve iksekizumab) etkinlik ve güvenlik profillerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu retrospektif gözlemsel, tek merkezli çalışma, toplam 253 psoriasis hastasını kapsamaktadır. Hastalar, kullanılan biyolojik tedaviye göre üç gruba ayrılmıştır: ustekinumab (n=133), sekukinumab (n=60) ve iksekizumab (n=60). Veri toplama süreci; hastaların demografik bilgileri, hastalık özellikleri, PAŞİ (Psoriasis Alan Şiddet İndeksi) skor değişimleri ve yan etkiler üzerinden yapılmıştır. Ustekinumab için 9 yıllık, sekukinumab için 5 yıllık, iksekizumab için 4 yıllık gerçek yaşam verileri incelenmiştir. Etkinlik verileri;16. hafta, 28. hafta, 40. hafta, 52. hafta ve sonrasında yıllık olmak üzere üzere 4. yıla kadar zamanla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Tedavinin 16. haftasında PAŞİ 75 yanıtına ulaşan hasta oranları açısından tedavi grupları arasında anlamlı bir fark bulunmazken (p=0,068), PAŞİ 90 ve PAŞİ 100 yanıtına ulaşan hasta oranı sekukinumab ve iksekizumab gruplarında, ustekinumab grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek gözlemlenmiştir (p0,05), PAŞİ 100 yanıtı sekukinumab ve iksekizumab gruplarında, ustekinumab grubuna göre anlamlı biçimde daha yüksek gözlenmiştir (p=0,006). Yan etkiler açısından incelendiğinde, iksekizumab grubunda enjeksiyon yerinde reaksiyonlar daha sık gözlenirken, ustekinumab ve sekukinumab grubunda üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) veya nazofarenjit daha sık rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic skin disease characterized by systemic inflammation. In recent years, biologic agents that inhibit IL-12/23 and IL-17 have made significant advances in the management of this disease. Although these biologic agents have been reported to be effective and safe in phase III and real-life studies, data remain limited for comparison of these agents. This study aims to reveal the efficacy and safety profiles of three different biologic agents (ustekinumab, secukinumab and ixsekizumab) involved in IL-12/23 and L-17 inhibition, which are used in our country for moderate-to-severe psoriasis. This retrospective observational, single-center study included a total of 253 psoriasis patients. Patients were divided into three groups according to the biologic therapy used: ustekinumab (n=133), secukinumab (n=60) and ixekizumab (n=60). Data collection was conducted based on patients' demographic information, disease characteristics, PASI (Psoriasis Area Severity Index) score changes and side effects. Real life data were analyzed for 9 years for ustekinumab, 5 years for secukinumab and 4 years for iksekizumab. Efficacy data were analyzed comparatively over time at week 16, week 28, week 40, week 52 and then annually up to year 4. While there was no significant difference between the treatment groups in terms of the proportion of patients achieving PASI 75 response at week 16 (p=0,068), the proportion of patients achieving PASI 90 and PASI 100 response was significantly higher in the secukinumab and ixekizumab groups than in the ustekinumab group (p0,05), PASI 100 responses were significantly higher in the secukinumab and ixekizumab groups than in the ustekinumab group (p=0.006). In terms of side effects, injection site reactions were more frequently observed in the ixekizumab group, while upper respiratory tract infections or nasopharyngitis were more frequently reported in the ustekinumab and secukinumab groups.