Diyabetik gebelerde maternal morbidite ve fetal sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of maternal and fetal outcomes in diabetic pregnancies
  1. Tez No: 497746
  2. Yazar: TUĞÇE PEKDOĞRU
  3. Danışmanlar: UZMAN ERBİL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Diyabetik gebelerde ortaya çıkabilen maternal ve fetal sonuçları inceleyerek bu gebelerde hangi parametrelere daha çok dikkat etmemiz gerektiğini ortaya koymak, takip ve tedavi protokollerimizin etkinliğini araştırmak ve böylelikle diyabetik gebelerdeki maternal ve fetal sonuçları daha da düzeltmektir. Gereç ve Yöntem: Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi arşiv kayıtlarından, Ocak 2015 ile Aralık 2017 tarihleri arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Diyabetik Gebe İzlem Polikliniği'ne başvuran ve doğumu bu hastanede gerçekleşen tüm hastaların kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Çalışmamıza dahil edilen hasta sayısı toplamda 206 olup, 17 hasta Tip I DM, 59 hasta Tip II DM ve 130 hasta GDM tanısı almıştır. Bulgular: Yaş ortalaması ve BMI; en yüksek Tip 2 diyabetli grupta, en düşük Tip 1 diyabetli grupta saptanmış olup bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sezaryan ile doğum oranı, tüm gruplarda normal spontan vaginal doğuma göre daha fazla bulunmuştur. Gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamakla birlikte Tip 1 diyabetli grupta doğumun olduğu gestasyonel hafta daha düşük bulundu. Yenidoğanda doğum travması sadece Tip 2 diyabetli grupta görülmüştür. Makrozomi en yüksek oranda Tip 1 diyabetli grupta görülmüş olup gruplar arası fark, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Hastaların abort öyküsü, yenidoğanın doğum ağırlığı, müdahaleli doğum oranı, doğum öncesi ve sonrası maternal hemogram değerleri, hastane yatış süresi, erken membran rüptürü gelişme oranı, preeklampsi gelişme oranı, yenidoğanda konjenital anomali, respiratuar distres sendromu ve metabolik anormalliklerin gelişme oranı tüm gruplarda benzer oranda görülmüştür. Sonuç: Diyabetik gebelerde daha iyi maternal ve fetal sonuçlar elde etmek için, riskli gebeler erken gebelik haftalarında taranarak takip ve tedavi edilmelidir. Antenatal kontroller daha sık yapılmalı uygun tanı ve tedavi yaklaşımları ile maternal fetal morbidite ve mortalitenin mümkün olabilecek en düşük düzeye indirilmesi hedeflenmeli ve sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the maternal and fetal outcomes of diabetic pregnancies and to determine which parameters should be more careful in these pregnancies, to investigate the effectiveness of follow-up and treatment protocols and to further correct maternal and fetal outcomes in diabetic pregnancies. Material and Methods: Allpatients files, who applied to the Zeynep Kamil Training and Research Hospital; Diabetic Pregnancy Monitoring Clinic, between January 2015 and December 2017; who giving birth were retrospectively reviewed from the records of Zeynep Kamil Training and Research Hospital archives. The total number of patients included in the study was 206, including 17 patients with Type I DM, 130 patients with Type II DM and 130 patients with GDM. Results:Age mean and BMI; in the highest Type 2 diabetic group, the lowest in the Type 1 diabetic group, the difference was statistically significant. Cesarean delivery rate was found to be higher in all groups than normal spontaneous vaginal birth. There was no statistically significant difference between the groups, but the gestational week was lower in the group with type 1 diabetes. Newborn birth trauma is only seen in the Type 2 diabetic group. The macrosomia was highest in type 1 diabetic group and the difference between the groups was found to be statistically significant. The rate of development of abortion stories, birth weight of newborns, operative birth rate, prenatal and postnatal maternal hemogram values, hospitalization time, early membrane rupture development rate, preeclampsia development rate, newborn congenital anomaly, respiratory distress syndrome and metabolic abnormalities were similar in all groups, it was observed. Conclusion: To obtain better maternal and fetal outcomes in diabetic pregnancies, risky pregnancies should be screened and treated at early gestational weeks. Antenatal controls should be aimed at providing maternal fetal morbidity and mortality to the lowest possible level with more frequent and appropriate diagnostic and therapeutic approaches.