Three essays on investment and cash flow; Financial constraint, financial development and uncertainty
Yatırım ve nakit akımına ilişkin üç makale; Finansal kısıtlılık, finansal gelişme ve belirsizlik
  1. Tez No: 497853
  2. Yazar: TEMUR KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde yatırım ile nakit akımı arasındaki ilişki üç başlık altında incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde şirketlerin yatırım harcamalarının nakit akımlarına olan duyarlılığının şirketlerin finansal kısıtlılık derecesinden ve ihracat oranlarından nasıl etkilendiği an-laşılmaya çalışıldı. İkinci bölümde ise amaç sermaye ve para piyasalarının gelişmesinin yatırımların nakit akımlarına olan duyarlılığını nasıl etkilediği anlamaktı. Üçüncü bölümde global ve yerel anlamdaki belirsizliklerin gerek yatırım harcamalarını gerekse yatırımların nakit akımlarına olan duyarlılığını nasıl etkilediği incelendi. İncelemeye konu şirketler 1996-2014 yılları arasında borsada işlem gören şirketlerden oluşmak-tadır. Veriler panel veri olduğu için dinamik GMM (Genelleştirilmiş Momentler Metodu) analizi uygulayarak analizler gerçekleştirildi. Sonuç olarak şirketlerin finansal kısıtlılık derecesi ile global ve yerel belirsizlik seviyeleri arttıkça yatırım harcamalarının azaldığı ve yatırımların nakit akımlarına olan duyarlılığının arttığı görülmüştür. İkinci bölümde sermaye ve para piyasalarının gelişmesi ile yatırımların nakit akışlarına bağımlılığının azalmasını beklenirken sermaye ve para piyasaları gelişmesinin yatırım ile nakit akımı arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediğine dair kesin sonuçlara ulaşılamadı. Söz konusu beklentinin doğrulanabilmesi veya yanlışlanabilmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between investment and cash flow is examined under three headings. In the first part of the thesis, it was tried to understand how the sensi-tivity of companies' investment expenditures to cash flows is affected by the financial limitations and export rates. In the second part, it is tried to be understood how the development of capital and money markets affected the sensitivity of investments to cash flows. In the third chapter, it was tried to determine how the uncertainties in global and local sense affect both the investment expenditures and the dependence of investments on cash flows. Data of the investigation is composed of the data of com-panies that are traded on the BIST (Istanbul Stock Exchange) between the years 1996 and 2014. As the data are in the panel data type, analyses were performed by applying dynamic GMM (Generalised Method of Moments) analysis. As a result, it has been found that as the degree of financial constraints of companies and the level of global and local uncertainty increase, dependence of investment expenditures on cash flows strengthen and the level of investments decline. In the second part we were expecting a decline in the dependence of investments on cash flows as capital and money mar-kets evolve, however according to the analysis results we could not surely confirm our expectation. That is to say it is understood that more data is needed to validate or fal-sify the hypothesis of the second part.