İkinci Körfez Savaşı'nda Türk dış politikasının analizi
Analysis of Turkish foreign policy in Second Gulf War
- Tez No: 497874
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SITKI BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Orta Doğu'da son yüzyılda yaşanan en şiddetli savaşlardan biri kuşkusuz İkinci Körfez Savaşı'dır. Gerek savaşın nedenleri gerekse de ortaya çıkan sonuçlar, bölgesel ve uluslararası dengelerin değişmesinde belirleyici rol oynamıştır. Bu münasebetle bu konunun uluslararası ilişkiler biliminin bakış açısından değerlendirilmesi; meselenin doğru anlaşılması, uluslararası düzeydeki şiddetin tahlili ve uluslararası ilişkiler teorilerinin varsayımlarının tetkik edilmesi açısından hayli önemlidir. Savaşın sonuçları ve ortaya çıkardığı tahribat günümüzde bölgesel ve küresel boyutlarıyla etkili olmaya devam etmektedir dolayısıyla bu konu siyaset bilimi için önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Undouptedly, one of the most violent wars in the last century in the Middle East is the Second Gulf War. The causes and results of war has played a decisive role in changing regional and international stability. The evaluation of this issue from the perspective of international relations is quite necessary to analys the violence at the international level, it is also important in order to examine the arguments of international relations theories. Results of war and its destruction continues to influence the world in regional and global aspects even in today, therefore this issue is keeping its importancy for political science.