The effects of credits on economic growth
Kredilerin ekonomik büyümeye etkileri
  1. Tez No: 497878
  2. Yazar: NURULLAH GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ekonomik büyüme ekonomistlerin her zaman önde gelen çalışma alanlarından biri olmuştur. Yapılan birçok çalışmada ekonomik büyümeyi etkileyen farklı unsurlar araştırılmıştır. Kredi büyümesi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki birçok araşıtırmaya konu edilmiştir. Bu çalışmada kredilerin ekonomik büyüme ve enflasyon üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Krediler, ticari krediler, tüketici kredileri ve kredi kartları olarak üç grup şeklinde ele alınmıştır. Her grubun reel gayri safi yurt içi hâsıla (rGSYH) ve enflasyon üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada ekonometrik verilerin analizinde sıkça kullanılan Vektör Otoregresyon Modeli (VAR) kullanılmıştır. Sekiz farklı VAR model kurularak her kredi grubunun rGSYH ve enflasyonla ilişkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak Granger Nedensellik analizi kullanılarak krediler ile rGSYH ve enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growth has always been one of the leading working areas of economists. In many studies, different factors affecting economic growth were investigated. The relationship between credit growth and economic growth has been subject to many studies. In this study, the effects of lending on economic growth and inflation were investigated. Credits were dealt with in three groups as commercial credits, consumer credits, and credit cards. The effects on the real gross domestic product (rGDP) and on inflation of each group were investigated. Vector Autoregression Model (VAR), which is frequently used in the analysis of econometric data, was used in the study. By establishing eight different VAR models, it was tried to determine the relationship between rGDP and each credit group and the relationship between inflation and each credit group. Finally, using Granger causality analysis, the causality relation between credits and inflation and the causality relation between credits and rGDP was examined.