Endülüs'te eğitim ve öğretim
Educational and training in al-Andalus
- Tez No: 644166
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MÜCAHİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Endülüs, Müslümanlar için“Aydınlanma Çağı”olarak kabul edilen Orta Çağ'da büyük bir medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Doğu İslam dünyasındaki çalışmaların Avrupa'ya taşınmasında büyük bir katkı sunmasının yanında Avrupa'da başlayan“Aydınlanma Hareketlerine”de temel oluşturmuştur. Özellikle antik dönem felsefesinin Avrupa tarafından tanınmasına öncülük eden Endülüs, İslam eğitim tarihi alanında da Kıraat ilmi başta olmak üzere dini ilimlere damgasını vurmuştur. Aynı zamanda çok kültürlü bir yapıya sahip olan Endülüs, Convensia (Birlikte Yaşama Kültürü) teriminin de doğmasını sağlamıştır. Bu çalışmamızda Endülüs'ün ulaştığı medeniyet zirvesinin temellerine inerek bu medeniyetin oluşmasını sağlayan eğitim ve öğretim faaliyetlerini inceledik. Tezin Giriş bölümünde çalışmamız hakkında gerekli bilgileri verdikten sonra Birinci Bölümde Endülüs'ün kısa tarihine değindik. İkinci bölümde Endülüs'teki eğitim öğretim faaliyetlerini inceledik. Bu bölümde Endülüs'teki eğitim öğretim süreci ve eğitim kurumları hakkında bilgi verdik. Üçüncü bölümde Endülüs'teki Dini ve Beşeri ilimlerin faaliyetlerine değinerek Endülüs eğitim tarihinde önemli bir yer tutan isimlere değindik.
Özet (Çeviri)
Al-Andalus, which has an important place in the history of the world, hosted a great civilization in the Middle Ages, which is considered“The Age of Enlightenment”for Muslims. In addition to contributing greatly to the transport of works in the Eastern Islamic world to Europe, it has also established the basis for the“Enlightenment Movements”, which began in Europe. In particular, Al-Andalus, which pioneered the recognition of ancient philosophy by Europe, has left its mark on religious sciences, In the field of Islamic education history, it has left its mark also on religious sciences, especially the science of Qira'at. Al-Andalus, which has a multicultural structure, also provided the term Convensia (Culture of Cohabitation). In this study, we examined the educational and training activities that led to the formation of this civilization by descending to the foundations of the civilisation summit reached by Al-Andalus. After giving the necessary information about our work in the Introduction section of the Thesis, we mentioned the short history of Al-Andalus in the first chapter. In the second chapter, we examined the educational activities in Al-Andalus. In this section, we gave information about the educational process and educational institutions in Al-Andalus. In the third chapter, we touched on the activities of religious and humanities in Al-Andalus and mentioned the names that hold an important place in the history of Al-Andalus education.