Automorphisms of the graph of curves
Eğri grafının otomorfizmaları
  1. Tez No: 497882
  2. Yazar: AMEL OMAR ALI ELAMIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHE ATALAN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezde, yüzeyler üzerindeki ayırmayan eğrilerin belli bir grafının otomorfizmalarını ve iki-taraflı eğrilerin komplekslerinin otomorfizmalarını çalışacağız. Üçüncü bölümde, cins sayısı g >= 1 ve n delikli yönlendirilebilen yüzeyler için P. S. Schaller'ın hiperbolik yüzeylerin gönderim sınıf grupları ve grafların otomorfizma grupları üzerine yaptığı çalışmasını ele alacağız. Daha açık olarak, Schaller tarafından ispat edilen belli bir grafın otomorfizma grubunun yönlendirilebilen yüzeyin genişletilmiş gönderim sınıf grubuna izomorfik olduğu gösterilmektedir. Bu tezin son bölümünde, cins sayısı g ve n delikli yönlendirilemeyen yüzeyler üzerindeki iki-taraflı basit kapalı eğrilerin komplekslerinin otomorfizmalarını çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the automorphisms of a certain graph of nonseparating curves and automorphisms of complexes of two-sided curves on surfaces. In Chapter 3, we deal with the work of P. S. Schaller on mapping class groups of hyperbolic surfaces and automorphism groups of graphs for orientable surfaces of genus g >= 1 with n punctures. More precisely, it is shown that the automorphism group of the certain graph is isomorphic to the extended mapping class group of the orientable surface proved by Schaller. In the last chapter of this thesis, we study the automorphisms of the complexes of two-sided simple closed curves on nonorientable surfaces of genus g with n holes.