Otel işletmelerinde istihdam edilen engelli bireylerin iş yaşamına ilişkin algıladıkları sorunlar: Antalya örneği
The issues perceived by disabled individuals who are employed in hotel managements related to busi̇ness life: The case of Antalya
  1. Tez No: 497900
  2. Yazar: ÇİSEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜRİYE BOZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Tourism, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmada otel işletmelerinde istihdam edilen engelli bireylerin iş yaşamına ilişkin algıladıkları sorunlar incelenmiştir. Araştırmanın amacı otel işletmelerinde istihdam edilen engelli bireylerin özelliklerinin belirlenerek, algıladıkları çalışma koşullarının değerlendirilmesi ve karşılaştıkları sorunların, zorlukların neler olduğunun tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Antalya ilinde 5 yıldızlı otel işletmelerinde istihdam edilen 46 engelli birey üzerinde anket çalışması yapılarak veri toplanmıştır. Elde edilen veriler analiz için SPSS 22 programına kaydedilmiştir. Verileri test etmek için Mann- Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Frekans analizi yapılmıştır.Araştırma bulgularına göre; engelli çalışanların iş yaşamına ilişkin algıladıkları sorunların yaş gruplarına ve engel oranlarına göre farklılık gösterdiği sonucu bulunmuştur. İş yaşamına ilişkin sorunların 36 yaş üzerinde bulunan engelli çalışanlar ile engel oranı %50'den fazla olan engelli çalışanlar tarafından daha yoğun algılandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is to determine the characteristics of disabled people who are employed in the hotels enterprises, to evaluate the working conditions they perceive and to idenfity the problems and difficulties they face. In accordance with this purpose data was collected with a survey study on 46 disabled individuals who are working in 5 Star Hotels in Antalya. The collected data were recorded in the SPSS 22 program for analysis. Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Frequency analysis were used to test the data. According to f indings of this research; the perceieved problems about disabled employees business life variates depending on their ages and disability rates. It was detected that hurdle rate of issues relating to business life with disabled employees with over36 years by more than %50 disabled employees who have been identified as more intense.