Understanding the toxic potencies of xenobiotics inducing tcdd/f-like effects
Tcdd/f benzeri etki gösteren ksenobiyotiklerin toksik etkilerini anlama
  1. Tez No: 497904
  2. Yazar: AYŞE DEFNE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. MELEK SAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, 2,3,7,8-tetraklorodibenzo-p-dioxin/2,3,7,8-tetraklorodibenzofuran (TCDD/TCDF)-benzeri etkiler gösteren halojenlenmiş aromatik hidrokarbonların toksik etkileri kantitatif yapı-toksisite ilişkileri ile incelenmiştir. Bu doğrultuda, bu kimyasalların Aril Hidrokarbon Reseptörü'ne (AhR) bağlanma afinitelerinden yararlanılmıştır. Modellerde kullanılan tanımlayıcılar SPARTAN 10, DRAGON 6.0 ve ADMET 8.0 yazılımları kullanılarak oluşturulmuş ve tanımlayıcı seçimi QSARINS (v.2.2.1) yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Veri setleri, eğitim ve test setlerine ayrılmıştır. Eğitim setleri, her iki modelde de veri setlerinin % 81'inden oluşmuştur. Oluşturulan modeller, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün belirlediği ilkelere uygun olacak şekilde dâhili ve harici olarak doğrulanmıştır. TCDD'ye göre normalize edilen veri setinin modeli, DRAGON 6.0 ve ADMET 8.0'dan elde edilen altı tanımlayıcılıdır. TCDF'e göre normalize edilmiş veri setinin modeli ise DRAGON 6.0 yazılımından elde edilen yedi tanımlayıcıdan oluşmuştur. Bu tanımlayıcılar, Ağırlıklı Bütünsel Yapıya Bağlı Değişkenlik gösteren tanımlayıcılar, Moriguchi tanımlayıcıları, ve de iki ve üç boyutlu tanımlayıcı bloklarını içeren çeşitli bloklardan oluşmuştur. Elde edilen modellerin tahmin performansı, naftalin, fenantren gibi poliaromatik hidrokarbonlar (PAH), poliklorlu/bromlu bifeniller, dioksinler/furanlar, eterler, phenoksatinler, tiantrenler ve dibenzotiofenler gibi heterosiklik halka içeren bileşikleri de kapsayan çok çeşitli kimyasal gruba ait yaklaşık 1000 adet kimyasal ile test edilmiştir. Harici veri seti olarak kullanılan bu kimysalların AhR verileri bulunmamaktadır. TCDD/F benzeri kimyasallar için geliştirilen modeller harici set kimyasallarını sırasıyla % 95.55 ve % 89.37 oranında yapısal olarak kapsamıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the toxic potencies of xenobiotics such as halogenated aromatic hydrocarbons inducing 2,3,7,8-tetrachlorodibenzo-p-dioxin/2,3,7,8-tetrachlorodibenzofuran (TCDD/TCDF)-like effects were investigated by quantitative structure-toxicity relationships using their aryl hydrocarbon receptor (AhR) binding affinity data. The descriptor pool was created using SPARTAN 10, DRAGON 6.0 and ADMET 8.0 software and the descriptors were selected using QSARINS (v.2.2.1) software. Data sets were divided into training and test sets. The training sets were comprised of 81% of the complete data set for both models. The generated models for AhR of chemicals with TCDD/F-like effects were internally and externally validated in line with the Organization of Economic Co–operation and Development principles. TCDD-based model had six descriptors from DRAGON 6.0 and ADMET 8.0. TCDF-based model had seven descriptors from DRAGON 6.0 These descriptors were from various blocks including Weighted Holistic Invariant Molecular, Moriguchi Descriptors, and 2D and 3D descriptors blocks. The predictive ability of the generated models was tested for about 1000 diverse group of chemicals from polychlorinated/brominated biphenyls, dioxins/furans, ethers, polyaromatic hydrocarbons with fused heterocyclic rings (i.e. phenoxathiins, thianthrenes and dibenzothiophenes), and polyaromatic hydrocarbons (i.e. halogenated napthalenes and phenanthrenes) with no AhR data. For the external set chemicals, the structural coverage of the generated models was 95.55% and 89.37% for TCDD/F-like chemicals, respectively.