Türkiye muhasebe ve finansal raporlama standartlarının kurumsal yönetim anlayışı kapsamında incelenmesi
Investigation of Turkish accounting and financial reporting standards in scope of corporate governance principles
- Tez No: 497937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal yönetimin ve muhasebe standartlarının gelişim aşamalarının incelenmesi ve bu doğrultuda Türkiye Muhasebe Standartları ve Yorumları ile Türkiye Finansal Raporlama Standartları ve Yorumlarının kurumsal yönetim felsefesi ve kurumsal yönetim ilkeleri ile olan bağlantılarının analiz edilmesidir. Çalışmanın ilk kısmında öncelikle muhasebe standartlarının meydana çıkışı ve bu sürecin gerçekleşmesinde etkisi olan kuruluşlar incelenmiş, çalışmanın ikinci bölümünde kurumsal yönetimin dünyada ortaya çıkışı ve gelişimi, daha sonrasında Türkiye' de mevcut durum incelenmiş ve son kısımda ise kurumsal yönetim ile muhasebe standartları arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Kurumsal yönetim kavramının standartlar ile yakın ilişkisinin olduğu ve gerek kurumsal yönetim uygulamalarının gerekse standartların gelişime açık olduğu görülmüştür. Ayrıca işletme, kurumsal yönetim felsefesine uygun, işletmenin kullanması gerekli standartlar çerçevesinde hazırlanan finansal tablolar ile doğru, şeffaf, hesap verebilir ve sorumluluk alanında olan konuları kapsayan bilgileri kamuoyuna sunabilecektir. Böylece güven veren bir işletme yapısı oluşacak ve işletme rekabet avantajına sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is investigating development stages of corporate governance and accounting standards and analyzing the connections of Turkish Accounting Standards and Comments and Turkish Financial Reporting Standards and Comments with corporate governance philosophy and corporate governance principles. At the first part of this work, firstly the emergence of accounting standards and the institutions effective on the process are investigated. At the second part, the emergence and development of corporate governance worldwide and later current situtation in Turkey is investigated and at the last part, the connections between corporate governance and accounting standards are analyzed. It is observed that corporate governance concept is closely related to standards and both corporate governance applications and standards are open to be improved. Besides, a company, will be able to give information which is transparent, accountable and related to company's responsibility fields, to the public, by financial tables which are prepared in the frame of standards that should be used by company and compatible to corporate governance philosophy. Thus a confidential company structure will be formed and the company will be advantagous in the competition.